• Opłata za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 i A4 zarządzanych przez państwo dotyczy nie tylko ciężarówek, ale i aut osobowych oraz motocykli
  • E-bilet autostradowy obowiązuje na odcinkach A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica
  • Krajowa Administracja Skarbowa rozszerzyła listę punktów, w których można nabyć bilety. Prócz wybranych stacji Orlenu są to placówki Lotos
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Lepiej późno niż wcale. Powoli powiększa się katalog miejsc, w których możemy kupić bilet autostradowy. Sam bilet jest niezbędny, by opłacić przejazd odcinkami A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica zarządzanymi przez państwo. W przeciwnym wypadku narażamy się na spory mandat — tzw. opłata dodatkowa wynosi 500 zł. Kto zaś jeszcze spróbuje jazdy z zasłoniętymi tablicami, musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem, czyli grzywną w wysokości 500 zł. Kumulacja jazdy bez biletu i z zasłoniętymi tablicami oznacza zatem aż 1 tys. zł kary.

Bilet na przejazd autostradą wykupimy na wybranych stacjach paliw oraz w formie elektronicznej poprzez telefon, tablet czy komputer. Stacjonarne punkty sprzedaży znajdziemy już nie tylko na wybranych stacjach sieci Orlen, ale także Lotos. W przypadku sprzętu elektronicznego możemy zaś skorzystać z aplikacji (e-TOLLPL Bilet, Autopay, mPay, Spark, Orlen Pay, mFlota, SkyCash), urządzeń Yanosik (ostrzegacz drogowy powiązany z kontem e-TOLL) lub od niedawna także strony internetowej etoll.gov.pl.

Bilet autostradowy poprzez mapę

Jedną z nowości jest możliwość zakupu za pośrednictwem cyfrowej mapy. Można z niej skorzystać nie tylko na stronie internetowej, ale także w aplikacji e-TOLLPL Bilet (działa w urządzeniach z systemem Android oraz iPhone'ach). To dość wygodna forma, gdyż wystarczy zaznaczyć odpowiednie miejsce (wskazujemy punkty wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka drogi), a opłata naliczana jest automatycznie. Nie musimy zatem nawet znać nazw węzłów drogowych, by rozliczyć się za przejazd. Prócz trasy należy wskazać także numer rejestracyjny, rodzaj pojazdu (samochód osobowy czy motocykl) oraz datę i godzinę.

Pamiętajmy, że e-bilet na przejazd jest ważny 48 godzin. W szczególnych przypadkach możliwy jest zakup biletu z tzw. datą wsteczną. Wówczas wpłaty należy dokonać w ciągu trzech dni od zakończenia podróży płatnym odcinkiem.