Nowa teoria budzi strach we wszystkich przyszłych kierowcach. Jak pokazują statystyki, nie bez przyczyny - w całej Małopolsce w pierwszym tygodniu egzaminowana według nowych zasad teorię oblało aż 640 osób. Zdało - nieco ponad 70. Przyszli kierowcy mówią wprost - nowy egzamin jest za trudny. Wielu twierdzi, że "oblałby go nawet profesjonalny kierowca". Radio Kraków postanowiło to sprawdzić.

"Byłem przeciwnikiem tej hucpy i zupełnie nie rozumiem jaki sens miało to przedsięzwięcie" - tak głośną akcję Radia Kaków komentował gość "O tym się mówi" - Marek Dworak - szef Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.

Chodzi o zorganizowany kilka dni temu test nowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, w którym wzięli udział nie tylko rajdowcy i mistrzowie kierownicy, ale i sami dziennikarze. Wśród 13 uczestników rozwiązujących nową formułę testu na prawo jazdy egzamin zaliczyły zaledwie cztery osoby: dziennikarz Radia Kraków Piotr Jędrzejewski, krakowski radny Adam Migdał, były rajdowiec Andrzej Lubertowicz iTomasz Kocot - członek Automobilklubu Śląskiego, sędzia sportowy, członek komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kierowcy rajdowi oblewają nowy egzamin na prawko - zobacz film:

Tuż po zakończonej akcji i ogłoszeniu wyników, na antenie Radia Kraków, stronie internetowej i facebooku pojawiła się fala negatywnych komentarzy pod adresem szefa Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Marka Dworaka. Internauci ostro skrytykowali też nową formułę egzaminu teoretycznego: dwuznaczność pytań i nieprzystawalność zadań do rzeczywistości, to tylko niektóre zarzuty komentujących.

Internauci surowo krytykowali też brak udziału Szefa MORD-u w zorganizowanej przez Radio Kraków akcji.

W odpowiedzi Marek Dworak komentował na naszej antenie: "Bylem wielkim przeciwnikiem tej akcji i nie rozumiem jaki miała sens. Nie ma to nic wspólnego z funkcją misyjną radia. Raz jeszcze mocno podkreślam: te testy są dobre. Wszak nie chodzi o to, żeby uczyć się ich na pamięć. Trzeba najpierw poznać przepisy a potem je zrozumieć i wreszcie zastosować" - argumentował Dworak.

"Radiowy test na prawo jazdy w ogóle nie powinien się odbyć, a jeśli już to należało sprawdzić pytania" - grzmiał na antenie szef krakowskiego MORD-u. Zdaniem Marka Dworaka radio popełniło olbrzymi błąd organizując quiz i podważyło sens takiej formuły egzaminu. "To był zły sygnał a działalność misyjna radia zawisła na cienkiej nitce" - podsumował akcję Radia Kraków szef MORD-u.

Tymczasem na teście poległo między innymi małżeństwo rajdowców - Barbara i Przemysław Gosztyłowie, czy inny kierowca rajdowy - Wojciech Chuchała, który tłumaczył reporterowi RK po zakończonym egzaminie: Na filmiku, nie można ocenić prędkości ani odległości od przedmiotów. Nowy test nie sprawdza intuicji kierowców, tak jak to było zapowiadane". Do wyniku pozytywnego zabrakło mu siedmiu punktów.

Nowy egzamin teorii prawa jazdy kat. B został uruchomiony 21 stycznia. Od początku wśród kursantów cieszył się złą sławą - przed wprowadzeniem nowych zasad w małopolskich MORDach brakowało miejsc, teraz panują pustki.

"Kursantom na razie brakuje po prostu obycia" przekonuje Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. A na "obycie" trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, bo zmiany są wręcz rewolucyjne - wcześniej pytań było 18, a cała baza zawierała 300 zagadnień. Teraz kursanci odpowiedzą na 32 pytania, a bazę zwiększono do 3000 zadań. Dodatkowo ograniczony został czas odpowiedzi: przyszli kierowcy mają 30 sekund na przeczytania pytania i 15 sekund na odpowiedź.

"Chodzi o to, by kursant podejmował decyzje intuicyjnie - na drodze też nie ma czasu na zastanowienie się" - twierdzi Dworak.

Pracownicy MORDu dają kilka małych podpowiedzi, co warto powtórzyć przed nową teorią: dużo większy nacisk niż wcześniej będzie kładziony na pierwszą pomoc - to wymóg dyrektyw europejskich. Pozostałe części egzaminu to jednak wciąż wielka niewiadoma. W Małopolsce bardzo mało szkół jazdy zdążyło przygotować odpowiednie urządzenia do testowania egzaminowanych. Nie ma jeszcze testów dostępnych w internecie, brakuje też odpowiednich publikacji.