Auto Świat Wiadomości Aktualności Budowali obwodnicę i znaleźli tajemniczą urnę. Archeolodzy sprawdzają, skąd pochodzi

Budowali obwodnicę i znaleźli tajemniczą urnę. Archeolodzy sprawdzają, skąd pochodzi

Znalezisko odkryte przez archeologów w trakcie sprawdzenia gruntów pod budowę obwodnicy Morawicy i Woli Morawieckiej na DK73 może mieć nawet 1,9 tys. lat. Taki ślad historii to prawdziwa gratka, z którą trzeba obchodzić się jak z jajkiem. GDDKiA zadbała, by tajemnicza urna trafiła w ręce specjalistów, którzy ustalą jej pochodzenie.

Tajemnicza urna znaleziona w pasie obwodnicy Morawicy
Zobacz galerię (3)
GDDKiA
Tajemnicza urna znaleziona w pasie obwodnicy Morawicy

Badania archeologiczne poprzedzające inwestycje GDDKiA to standard. Specjaliści nierzadko odkrywają na tym etapie niezwykłe ślady naszej historii. Według wstępnych ustaleń tajemnicza urna z DK73 ma blisko 2 tys. lat, ale... nie jest najstarszym znaleziskiem. W tym roku archeolodzy badali już przedmioty z siedliska sprzed ponad 7 tys. lat wykopane w śladzie budowanej obwodnicy Opatowa. Teraz tajemnice z czasów rzymskich odsłania teren, po którym będzie przebiegała obwodnica Morawicy na DK73.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kto został pochowany w urnie spod Morawicy?

Badania sondażowe terenu pod budowę obwodnicy Morawicy wykazały, że w śladzie przyszłej drogi może znajdować się prastare cmentarzysko. Archeolodzy szukali przykrytych ziemią "pamiątek" z epok brązu i żelaza. Przez intensywną uprawę ziemi w tym rejonie badacze wyciągali głównie fragmenty ceramiki czy narzędzi.

W pewnym momencie dotarli jednak do zachowanej w całości popielnicy pochodzącej najpewniej z kultury przeworskiej z II w. n.e. W tym czasie były przeprowadzane tzw. pochówki ciałopalne popielnicowe, a urny, do których wkładano także wyposażenie (u mężczyzn broń, a u kobiet biżuterię) były umieszczane grotach oszczepów.

Prastara popielnica wykopana w pobliżu Morawicy
Prastara popielnica wykopana w pobliżu MorawicyGDDKiA

Zakopana w ziemi duża gliniana urna ułożona była na czterech skrzyżowanych grotach oszczepów, dwa z nich były rytualnie zagięte. Dlaczego groty były cztery, skoro najczęściej przy popielnicach odkrywano dwa? Dlaczego tylko dwa z nich były zagięte? Czy mamy do czynienia z pochówkiem podwójnym, a może pojedynczym, ale wyjątkowo znamienitej osoby?

– zastanawia się rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA.

Na jej pytania z pewnością odpowie pracownia archeologiczna, do której trafiła. Przed analizą zawartości specjaliści muszą ją zakonserwować i zabezpieczyć przed rozpadem. Pierwszy odcinek obwodnicy Morawicy na DK73 został już udostępniony kierowcom. Budowa drugiego etapu wystartuje w 2024 r. i zakończyć się w 2026 r. Wówczas cała obwodnica będzie mieć ok. 8,5 km.

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków