Droga ekspresowa S11 docelowo połączy środkową część Pomorza z południem Polski. Pierwszym fragmentem tej trasy w woj. opolskim jest obwodnica Olesna, której budowa dobiegła końca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), oddając do użytku ten fragment, udostępniła kierowcom niemal 25 km dwujezdniowej trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nowa trasa zaczyna się na już istniejącej drodze krajowej DK11 w pobliżu Kolonii Ciarka i kończy odcinkiem na granicy województw opolskiego i śląskiego w pobliżu miejscowości Łomnica. Na 25-kilometrowej trasie wybudowane zostały 24 obiekty mostowe oraz węzeł Olesno (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487). Największymi obiektami mostowymi są dwa wiadukty — nad linią kolejową łączącą Tarnowskie Góry z Kluczborkiem — o długości całkowitej około 135 i 126 m.

Orientacja na mapie województwa Foto: GDDKiA
Orientacja na mapie województwa

Obwodnica Olesna już teraz tworzy wygodne połączenie drogowe dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Jako fragment drogi ekspresowej S11 będzie miała także ogólnopolskie znaczenie, bo S11 połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Cały odcinek będzie miał ok. 550 km długości i ma być gotowy do 2030 r.