GMC Denali XT jest kombinacją pickupa i samochodu osobowego ze sportowymi genami. Ciekawa jest przede wszystkim jego konstrukcja – chodzi najprawdopodobniej o pierwszy pickup na świecie z samonośnym nadwoziem wykorzystującym platformę GM Zeta.

O pokrewieństwie z samochodami osobowymi świadczy chociażby mały prześwit, który można jednak zrekompensować regulowanym podwoziem. Niezależne zawieszenie wszystkich kół i zestrojenie podwozia, tak samo jak koła w rozmiarze 23 cali, predestynują auto do jazdy po utwardzonych nawierzchniach.

Kolejnym interesującym punktem jest napęd hybrydowy kombinujący jednostkę small-block 4,9 V8 o mocy 240 kW (326 KM) przystosowaną do spalania paliwa E85 z silnikiem elektrycznym czerpiącym energię z baterii zamontowanych za tylnymi siedzeniami, który przy niskich prędkościach sam może napędzać auto.

Według informacji GM takie rozwiązanie w połączeniu ze stylistyką zoptymalizowaną pod względem aerodynamiki pozwoli zaoszczędzić aż 50 procent paliwa w stosunku do porównywalnych pickupów z konwencjonalnym napędem.