Wybierz samochód

GMC

GMC

GMC to amerykańska firma produkująca samochody sportowo-użytkowe, terenowe i ciężarowe. Początki marki sięgają 1902 roku, kiedy to powstała spółka Rapid Motor Vehicle Company założona przez Maksa Grabowskiego, będąca jednym z pierwszych producentów ciężarówek. General Motors kupiło markę w 1909 roku i 3 lata później na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku został zaprezentowana nowa marka GMC Truck.

W trakcie wojny ich model CCKW(o ładowności do 2,5 tony!) był jedną z podstawowych ciężarówek w amerykańskiej armii. Przez długi czas modele miały takie oznaczenia na swoich nadwoziach, aż w końcu w 1996 roku zdecydowano o usunięciu słowa Truck z nazwy.

Jednym z najbardziej emocjonujących modeli marki, był Typhoon. Wyposażono go w 4,3 litrowy silnik V6 o mocy bliskiej 300 koni, co pozwalało mu osiągać „setkę” w 5,5 sekund i osiągać prędkość 200 km/h. Ten sam model w wersji pick-up osiągał 100km/h o sekundę szybciej. Osiągi były oszmiałające dla samochodu, który wygladał jak samochód rodzinny.

GMC - modele

GMC - powiązane artykuły