Najgorsze wyniki odnotowano na Dolnym Śląsku. Co czwarty sprawdzony tam we wrześniu przez Inspekcję Transportu Drogowego gimbus i autobus szkolny miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Trudno się w sumie dziwić, skoro w dalszym ciągu zdarzają się niedpowiedzialni przewoźnicy. Skontrolowany w środę autobus szkolny należał właśnie do jednego z nich, który jest wyjątkowo dobrze znany dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pod koniec 2012 roku jego kierowca nie zatrzymał się do kontroli ITD i uciekł autobusem do…stodoły. Powód: nie miał prawa jazdy i badań lekarskich, zaś pojazd był w fatalnym stanie technicznym.

Tym razem kierowca dowoził dzieci do Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie – Gorcach. W trakcie kontroli stwierdzono, iż nie posiada on prawa jazdy kategorii „D”, wymaganego do kierowania takim pojazdem. Miał jedynie prawo jazdy kategorii "B", które uprawnia do prowadzenia...samochodu osobowego. Kontrola wykazała także, że kierowca nie posiadał obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych oraz nie odbył stosownego szkolenia w zakresie przewozu osób.

W toku kontroli kierowca nie okazał również dowodu rejestracyjnego autobusu, który to z powodu usterek technicznych, został zatrzymany przez inspektorów ITD pod koniec września. Przeprowadzona wtedy kontrola wykazała, że inny kierowca tego samego autobusu też nie posiadał wymaganych kwalifikacji zawodowych do wykonywania zarobkowych przewozów osób.

Kierowca został ukarany 300-złotowym mandatem, zaś w stosunku do osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Tylko we wrześniu inspektorzy ITD skontrolowali na terenie całego kraju około 1300 autobusów szkolnych i gimbusów. Kontrole były prowadzone wyrywkowo, jak również na prośbę rodziców, dyrektorów szkół lub władz samorządowych.

Blisko 140 kontroli zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów z uwagi na zły stan techniczny, z czego w 50 przypadkach inspektorzy zakazali dalszej jazdy. Na kierowców zostało nałożonych 85 mandatów karnych.

Dowody rejestracyjne inspektorzy zatrzymywali m.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, zbyt zużyty bieżnik opon, niesprawne oświetlenie, korozję i uszkodzenia ramy nośnej pojazdu czy brak ważnych badań technicznych. W zdecydowanej większości były to bardzo poważne usterki.

Najwięcej pojazdów skontrolowano na terenie województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najwięcej dowodów rejestracyjnych, poza Dolnym Śląskiem, inspektorzy zatrzymali na terenie województw świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W ostatnim z nich aż 26 pojazdów otrzymało zakaz dalszej jazdy. Żadnego dowodu rejestracyjnego nie zatrzymano w województwie łódzkim.

Kontrole gimbusów i autobusów szkolnych będą prowadzone przez okres całego roku szkolnego.

Mistrz "Zgazu Tanoga" uczy kierowców. Wiadro wody i medytacje: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/mistrz-zgazu-tanoga-uczy-kierowcow-wiadro-wody-i-medytacje/11nhhs