O samych przepisach wiedzieliśmy już od dawna, ale dopiero teraz poznaliśmy datę wejścia zapowiadanych zmian w życie. Minister cyfryzacji 19 sierpnia opublikował w Dzienniku Ustaw komunikaty z terminem wdrożenia przepisów - oba zaczną obowiązywać od 31 stycznia 2022 r.

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych – zasady

Według nowych przepisów od końca stycznia nie trzeba będzie już zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie auta. Co prawda, już od kilku lat istniała taka możliwość, ale tylko w przypadku, gdy kupujący i sprzedawca mieszkali na terenie tego samego powiatu.

Nowelizacja wprowadza możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego bez względu na adres zamieszkanie obu stron transakcji. To jedna formalność mniej, ale także znacznie niższe koszty rejestracji auta używanego. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe wynosi aktualnie 80 zł. Co ważne, nie trzeba będzie też ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to oszczędność w wysokości 99,50 zł. Inną sprawą jest to, że niebawem tablice rejestracyjne niewiele już będą mówić, o tym skąd pochodzi jego właściciel.

Czasowe wyrejestrowanie osobówki z ruchu a OC

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu było jednym z bardziej dyskutowanych pomysłów tzw. ustawy deregulacyjnej. Sam pomysł brzmiał niemal rewolucyjnie, a ubezpieczyciele grzmieli o jego szkodliwości. Skończyło się na tym, że co prawda auto osobowe będzie można wyrejestrować czasowo, ale tylko na czas poważniejszej naprawy i będzie to wiązało się z dodatkowymi formalnościami, które mogą zniechęcą część osób, którym taki pomysł wpadnie do głowy.

Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Od 31 stycznia 2022 r. podobną możliwość będą mieli także kierowcy osobówek, ale z wieloma obwarowaniami.

Po pierwsze, aby móc wycofać auto z ruchu na okres 3 lub do 12 miesięcy, muszą być uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji. Po drugie, po naprawie auto będzie musiało przejść dodatkowe badanie techniczne na stacji diagnostycznej, zanim ponownie zostanie zarejestrowane i wróci na drogi publiczne. Ustawodawca nie przewiduje jednak możliwości przedłużenia okresu wyrejestrowania, co oznacza, że w przypadku wydłużających się napraw właściciel będzie miał spory problem. Także nie będzie można samochodu osobowego wyrejestrowywać częściej niż raz na trzy lata.

Jak będą kontrolowane te wymagania? Trzeba będzie złożyć oświadczenie z klauzulą, w którym zobowiążemy się pod odpowiedzialnością karną, że faktycznie auto jest uszkodzone.

I na koniec ważna kwestia dotycząca czasowego wyrejestrowania auta a koniecznością płacenia OC. Według nowych przepisów na czas naprawy nie będzie obowiązku ubezpieczania samochodu od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu pozwoli to nieco obniżyć koszty utrzymania samochodu, który i tak wymaga drogiej naprawy.