Uroczyste wręczenie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej miało miejsce w Urzędzie Miejskim. Niemieckiemu inwestorowi zezwolenie osobiście wręczył prezes LSSE Ryszard Gibuła. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele LSSE, Starosta Powiatu Złotoryjskiego Ryszard Raszkiewicz oraz radni. Dodajmy, że jest to pierwszy zagraniczny inwestor na terenie złotoryjskiej podstrefy.

Realizowane przedsięwzięcie jest dużą szansą na rozwój gminy, w której bezrobocie sięga aż 30%. Władze Złotoryi  wykazały się dużą inicjatywą oferując inwestorowi szereg ulg m.in. gmina zdeklarowała, że na własny koszt za ok. 700 tys. zł wybuduje mu drogę dojazdową do działki. Dzięki temu oferta spółki zarządzającej strefą okazała się korzystniejsza niż w innych podstrefach. Gmina zaoferowała ponadto niemieckiej firmie zwolnienie od podatku od nieruchomości oraz pomoc w załatwieniu formalności administracyjnych.

"Zachodniemu inwestorowi zależy aby jak najszybciej rozpocząć działalność. Jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej jesienią rozpocznie się budowa zakładu. Firma Kunhl Polska zamierza uruchomić produkcję w pierwszym kwartale 2006 roku. Już teraz w zakładzie w Niemczech szkolonych jest 20 pracowników a docelowo zatrudnienie wzrośnie do blisko 60 osób" - informuje przedstawiciel LSSE.

W złotoryjskim zakładzie produkowane będą  części stanowiące elementy mechanizmów do opuszczanych dachów w samochodach typu cabrio. Firma Kunhl dostarcza swoje produkty dla światowych marek, takich jak: Mercedes, Porsche, Ferrari, Volkswagen i Opel. Polska produkcja trafi do Volkswagena i Opela. Komponenty trafią zarówno na eksport, jak i na rynek w Polsce.

Legnicka strefa została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów 15 kwietnia 1997 roku na okres 20 lat. Obejmuje swym zasięgiem obszar o powierzchni 416 hektarów. Strefa ma charakter rozproszony, posiada podstrefy w: Legnicy, Polkowicach, Krzywej, Lubinie, Legnickim Polu, a także Środzie Śląskiej i od 2000 roku właśnie w Złotoryi.

Obecnie w całej Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zatrudnienie znalazło już 6 tys. osób, a łączna wartość zainwestowanego kapitału sięga 2,4 mld zł. Gmina Legnica ma informacje, że kilka działających spółek ma zamiar zainwestować dodatkowe środki i utworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. W związku z powyższym gmina przygotowuje projekt, który pozwoli na zwiększenie możliwości inwestowania w istniejącej na jej terenie podstrefie.