„Program Redukcji Emisji CO2 Delphi” to siła napędowa dla każdego aspektu działalności biznesowej koncernu. Firma aktywnie szuka możliwości zminimalizowania negatywnego wpływu swoich procesów produkcyjnych i swoich produktów i technologii na środowisko. W programie uczestniczy ponad 40 zakładów Delphi, z Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Włoch, Maroka, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.”

„Przekroczyliśmy nasz cel o 20% i zredukowaliśmy emisję CO2 o ponad 6 tysięcy ton metrycznych”, powiedział Thomas Stier, lider programu Delphi obejmującego działalność zmierzającą do powstrzymania zmian klimatycznych w Europie. „Ta redukcja emisji odpowiada ilości zanieczyszczeń wydzielonych przez 1,200 europejskich samochodów, przejeżdżających rocznie ponad 30 tysięcy kilometrów – lub łącznie 36 milionów kilometrów. Taka redukcja emisji jest równoważna ilości CO2 emitowanego podczas ogrzewania około 550 europejskich domów przez cały rok”.

„Zestaw narzędzi zapobiegających zmianie klimatu” zawiera koncepcje określające sposoby redukcji emisji CO2. Wszystkie zakłady Delphi w Europie zostały wyposażone w zestaw narzędzi zapobiegających zmianie klimatu, określający wiele sposobów, w jaki pracownicy mogą redukować emisję CO2 zarówno w pracy, jak i w domu. Ten zestaw narzędzi został zorganizowany w podziale na zagadnienia, i zawiera wskazówki dla redukcji emisji podczas podróży, trwania procesu produkcyjnego, pracy w biurze czy transportu produktów i materiałów. Ponadto zawiera on pomysły na zrównoważenie emisji CO2 poprzez uczestniczenie w zalesianiu i innych projektach, kompensujących eko-ślad pozostawiany przez każdego z nas. Ponadto pracownikom w kilku zakładach zaoferowano szkolenia w zakresie świadomości ekologicznej, trening w zakresie „ekologicznej” jazdy samochodem i przedstawiono inne pomocne sugestie, które pomogą im zredukować emisję CO2 w ich codziennym życiu. Ponadto, oprócz demonstrowania dobrego, „gospodarskiego” podejścia, osiągane są wymierne korzyści ekonomiczne, takie jak oszczędności wynikające ze zmniejszenia ilości zużytego opału i niższego zużycia prądu.

„Odzew ze strony europejskich zakładów Delphi był niesamowity”, stwierdził Stier. „Niemal każdy zakład zareagował pozytywnie, nie tylko wdrażając działania mające na celu bezpośrednią redukcję emisji CO2, ale także prowadząc działania zwiększające świadomość ekologiczną pracowników”.

Program edukacyjny dla pracowników i ich rodzin. Dla pracowników zakładów Delphi w Polsce przygotowany został kompleksowy program edukacji ekologicznej, którego celem było zaangażowanie również ich rodzin i otoczenia do troski o środowisko naturalne. Pakiet edukacji ekologicznej wykorzystany został również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Akcja rozpoczęta w 2008 r. będzie kontynuowana w roku bieżącym.

Program „Wyłącz urządzenia”: maszyny wyposażone w jeden wyłącznik mogą zapobiegać emisji CO2. Zakład Delphi w Sudbury w Wielkiej Brytanii wdrożył program „Wyłączaj urządzenia”, którego efektem było zapobieżenie emisji 610 ton CO2 w 2008. Maszyny zostały wyposażone w jeden wyłącznik, pozwalający operatorowi na wyłączenie aktualnie nieużywanych systemów pomocniczych bez wpływu na sposób zaprogramowania maszyny. System pojedynczego wyłącznika w sposób radykalny obniżył zużycie prądu podczas okresów, w których systemy nie były wykorzystywane, w efekcie prowadząc do znacznego obniżenia zużycia energii i redukcji emisji CO2.

Bardziej „zielone” autobusy do transportu pracowników Delphi

Autobusy wykorzystywane dotychczas do transportu pracowników w zakładzie Delphi w Ineu w Rumunii zostały zastąpione nowymi pojazdami, które zużywają o 46% mniej paliwa i mają niższy poziom emisji, co pozwala zapobiec emisji około 300 ton CO2 rocznie.

„Drzewa dla życia” – program zalesiania

Zakład Delphi w Ceskiej Lipie w Czechach uczestniczył w programie „Drzewa dla życia” polegającym na sadzeniu jednego drzewa na każde 50 pudeł (125 tysięcy kartek) papieru zużytych w zakładzie. W 2008, posadzono 200 drzew, co w czasie życia tych drzew zrównoważy emisję około 455 ton CO2. „Program Redukcji Emisji CO2 Delphi” będzie również kontynuowany w regionie EMEA w roku 2009. Cel na ten rok to redukcja emisji CO2 o kolejne tysiąc ton metrycznych, co oznacza całkowitą redukcję emisji CO2 w 2009 o 7 tysięcy ton metrycznych”, stwierdził Stier. Delphi jest firmą zaangażowaną w ochronę zdrowia ludzkiego, zasobów naturalnych i środowiska naturalnego na całym świecie. To zaangażowanie sięga znacznie głębiej niż tylko przestrzeganie obowiązujących praw, tak by uwzględnić rzeczywiste praktyki ochrony środowiska przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Delphi stale pracuje nad zredukowaniem skutków zmian klimatycznych poprzez redukcję uzależnienia od surowców naturalnych, wykorzystywanie materiałów pochodzących z odzysku i opracowywanie produktów, które mogą być w łatwy sposób poddane recyklingowi.

PRZEGLĄD SYTUACJI W EUROPIE:

Austria - Grosspetersdorf : Zoptymalizowany proces formowania Proces formowania wtryskowego prowadzony w zakładzie Delphi w Grosspetersdorf został zoptymalizowany. Systemy elektroniczne zostały zmodyfikowane, tak by zatrzymywać pompy hydrauliczne natychmiast po zatrzymaniu wtryskarki, tak by uniknąć pracy maszyny w trybie jałowym. Na bazie tego nowego, oszczędnego procesu stworzono grupy maszyn zaopatrzone w przeznaczone do konkretnych celów narzędzia wtryskujące. Łącznie, podjęte działania pozwoliły na redukcję zużycia energii o około 1 milion kWh, co z kolei pozwoliło na zapobieżenie emisji około 430 ton CO2 roczne.

Francja - Saint Aubin du Cormier: System ogrzewania opalany naturalnym gazem Zakład Delphi w Saint Aubin, w którym poprzednio działał system grzewczy opalany propanem, został unowocześniony i obecnie wykorzystywany tam jest do ogrzewania gaz ziemny, tym samym zredukowano emisję CO2 o około 50% lub niemal 20 ton rocznie.

Niemcy - Neumarkt: Wydajny system odzyskiwania ciepła W zakładzie Delphi w Neumarkt zainstalowano nowy, bardziej wydajny system kompresora wykorzystywanego w procesie produkcyjnym oraz zaczęto wykorzystywać system odzyskiwania ciepła, który umożliwi zakładowy „recykling” ciepła wytwarzanego przez kompresory i wykorzystanie go do ogrzewania obiektu. Działania te pozwolą na zaoszczędzenie około 190 tysięcy kWh w postaci nie zużytego gazu ziemnego, co pozwala na uniknięcie emisji 13,30 ton CO2 rocznie.

Węgry - Szombathely: Ulepszony system zarządzania budynkami Poprzez ulepszenie systemu zarządzania budynkami, zakład Delphi w Szombathely zaoszczędził niemal 250 tysięcy kWh energii elektrycznej, tym samym uniknięto emitowania około 110 ton CO2 rocznie. Poprzez zainstalowanie inteligentnego systemu sterowania, pompy i wentylatory w systemie wentylacji są obecnie sterowane automatycznie a nie ręcznie. Nowy system kontroli klimatu zużywa mniej energii, jest łatwiejszy w obsłudze i jest lepiej dostosowany do zmieniających się warunków zewnętrznych.

Portugalia - Seixal: Zoptymalizowany proces wykonywania odlewów żywicznych W zakładzie Delphi w Seixal prowadzony jest proces wytwarzania odlewów żywicznych, obejmujący wykonywanie odlewów, uszczelnianie i powlekanie komponentów cewek zapłonowych, zapewniając izolacyjność elektryczną i trwałość tych komponentów. Zakład był w stanie zoptymalizować proces, tak by zminimalizować podgrzewanie żywicy podczas wykonywania odlewów, co pozwoliło na zaoszczędzenie niemal 390 tysięcy kWh energii i na uniknięcie emisji niemal 170 ton CO2 rocznie.

Hiszpania - San Cugat: Maszyny są wyłączane w niedziele i podczas urlopów W zakładzie Delphi w San Cugat opracowano program, w ramach którego maszyny i urządzenia są wyłączane w niedziele i w okresie urlopowym, co umożliwia na zaoszczędzenie niemal 57 tysięcy kWh energii i uniknięcie emisji ponad 24 ton CO2.

Turcja - Izmir: Optymalizacja procesu produkcyjnego W zakładzie Delphi w Izmirze wymieniono hydrauliczne pompy w maszynach i wyeliminowano wycieki z sieci dostarczającej ciepłą wodę, co umożliwiło zaoszczędzenie około 350 tysięcy kWh energii i uniknięcie emisji niemal 150 ton CO2.