Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że największy odsetek osób zabitych dotyczy wypadków, które miały miejsce w porach nocnych na nieoświetlonych drogach. Niestety, w co czwartym takim zdarzeniu ginie człowiek. Dla porównania, skutkiem śmiertelnym kończy się co trzynasty wypadek w porze dziennej.

- Powyższe dane dotyczą jazdy nocnej, jednak nie da się ukryć, że jesienią i zimą zmrok zapada już około godziny 16. O tej porze ruch na drogach jest całkiem spory, więc oślepiające reflektory, czy źle ustawione światła stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. Mamy tego świadomość, dlatego też akcję „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” nieprzypadkowo organizujemy w tych miesiącach, kiedy to odpowiednie oświetlenie ma dla kierowców największe znaczenie - mówi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Będzie można wyregulować światła za darmo

Dlatego też, przez kilka najbliższych tygodni, policjanci oraz Inspektorzy ITD mają szczególną uwagę zwracać właśnie na prawidłowe ustawienie świateł w samochodach. Jednak w tym przypadku nie będzie chodziło o karanie, a raczej uświadomienie i edukowanie kierowców. Do kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” dołączył m.in. Instytut Transportu Drogowego i twórca aplikacji Yanosik.

Dzięki temu w dniach 24.10, 7.11 oraz 21.11.2020 r. kierowcy będą mogli za darmo sprawdzić światła w swoich samochodach na wybranych stacjach diagnostycznych w całym kraju. Do akcji dołączyły, m.in. stacje kontroli pojazdów znajdujące się pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów i należące do Polskiego Związku Motorowego.

W znalezieniu diagnostów uczestniczących w akcji pomoże aplikacja Yanosik, która w wybranych dniach doprowadzi kierowców do takich punktów. Ponadto kampania będzie promowana na ekranach LED firmę Screen Network, gdzie będą emitowane spoty zachęcający do regularnego sprawdzania świateł pojazdu.