Jak zauważył policjant z Biura Ruchu Drogowego KGP, w ferie zimowe, które w tym roku rozpoczynają się 16 stycznia i potrwają do 26 lutego, należy spodziewać się na drogach zwiększonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami. "Podróż, niezależnie od wybranego środka transportu powinna być bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci ruchu drogowego będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku" - podkreślił nadkomisarz.

Wskazał, że policjanci zwrócą też szczególną uwagę m.in. na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów, bagażu oraz stan techniczny pojazdów. "W realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach zaangażowani będą także funkcjonariusze zespołów +SPEED+, którzy będą również reagowali na naruszenia przepisów ruchu drogowego" - zaznaczył.

"Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek" - powiedział.

Lista miejsc, która została opublikowana na stronie policji, zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. "Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji" - podał.

"Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC" - dodał nadkomisarz Robert Opas. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj