Tradycyjnie okres wakacyjny to bardzo pracowity czas dla policjantów ruchu drogowego. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo funkcjonariusze zaplanowali akcję "Bezpieczne wakacje 2008".

Kontrole prędkości, przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia najmłodszych, sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych i zażywających środki odurzające użytkowników dróg - to podstawowe założenia policyjnej akcji "Bezpieczne wakacje 2008". Policjanci, w tych miejscach w których tworzyć się będą korki, np. na trasach dojazdowych do miejscowości turystycznych będą ręcznie kierować ruchem. Celem jest rozładowanie natężenia ruchu aut.

Niebezpieczne piątki

Mimo wzmożonych kontroli policyjnych, mimo bardzo dobrych warunków pogodowych okres wakacyjny na drogach wiąże się niestety z większą liczbą wypadków. W zeszłym roku w czasie wakacji (od 1 lipca do 31 sierpnia) doszło do 8.937 wypadków drogowych, w których zginęło 1.052 osób, a 11.826 osób zostało rannych. Nieco więcej wypadków miało miejsce w lipcu - 4.536, w których zginęły 542 osoby, a 6.041 zostało rannych. Najczęściej do wypadków dochodziło w piątki (16%), jednak najwięcej osób ginęło w niedziele (17%). W ciągu dnia najniebezpieczniejsze są godziny od 15 do 18, w godzinach tych miały miejsce  1.854 wypadki (tj. 21 % ogólnej liczby).

Większość wypadków spowodowali kierujący pojazdami. W okresie wakacyjnym byli oni sprawcami 7.190 wypadków (co daje 80% ogółu). Jak co roku, te same były główne przyczyny wypadków. Nadmierna prędkość (2.258 wypadków), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (1.870 wypadków), nieprawidłowe wyprzedzanie (586 wypadków) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (572 wypadki).

Skontroluj autobus

W wakacje zwiększa się także znacznie liczba wyjazdów autokarowych. Policja przypomina, iż każdy rodzic ma prawo do zażądania skontrolowania pojazdu i jego  Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem należy skontaktować się osobiście lub telefonicznie z dyżurnym najbliższej jednostki policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Przy tej okazji przypominamy "Katalog Zasad Bezpiecznego Autokaru". Jest to zbiór 12 porad do rodziców i opiekunów pomagający w szybkim zorientowaniu się, czy autokar, którym dziecko wyrusza w podróż, spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa.

1. Zawsze masz prawo zapytać kierowcę, czy będzie miał zmienników, ilu ich będzie i jak często będą się zmieniać. Jeśli podróż przekracza 10 godzin, w autokarze powinno znajdować się dwóch kierowców.

2. Opony to podstawa! Zainteresuj się stanem ogumienia autokaru, którym będzie podróżować Twoje dziecko. Sprawdź, czy opony nie są poprzecierane, popękane i czy nie wychodzą z nich druty. Zwróć uwagę na głębokość bieżnika i odpowiednie ciśnienie w oponach. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika została określona przez przepisy Kodeksu Drogowego i wynosi nie mniej niż 1,6 mm dla samochodów osobowych, a w przypadku autokarów to 3 mm.

3. Sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków! Obejrzyj miejsce, na którym zaparkowany jest autokar i zobacz, czy nie występują wycieki paliwa, cieczy chłodzącej czy też oleju.

4. Spójrz na reflektory i lusterka! Muszą być czyste i prawidłowo wyregulowane. Przypomnij kierowcy, żeby włączył światła mijania. Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz całodobowej jazdy z włączonymi światłami mijania.

5. Zobacz, jak wyglądają szyby i jak działają wycieraczki! Szyby muszą być czyste i nie popękane, wycieraczki sprawne, a zbiornik spryskiwacza napełniony płynem. Jeśli wycieraczki zostawiają smugi, źle zbierają wodę i piszczą, to znak, że należy je wymienić.

6. Zapytaj kierowcę, czy w autokarze znajdują się:

- dwie sprawne gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;

- kompletnie wyposażona apteczka pierwszej pomocy;

- trójkąt ostrzegawczy;

- kamizelka odblaskowa;

- zasłona oddzielająca część pasażerską od miejsca pracy kierowcy

7. Zwróć uwagę, czy autokar posiada dobrze oznaczone wyjścia awaryjne, do których dostęp nie jest utrudniony.

8. Upewnij się, czy autokar, którym podróżuje twoje dziecko, jest specjalnie oznakowany. Z przodu i z tyłu powinien mieć umieszczone żółte tablice z czarnym symbolem dzieci.

9. Przypomnij swojemu dziecku, że jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to ma ono obowiązek zapiąć pasy na czas jazdy. Zgodnie z dyrektywą unijną z dnia 09.05.2006 r. istnieje nakaz instalowania pasów w nowych autokarach oraz obowiązek ich zapinania.

10. Dowiedz się, czy kierowca autokaru posiada odpowiednie dokumenty zezwalające na przewóz osób oraz czy przegląd techniczny autokaru jest ważny. W przypadku autobusu, z liczbą miejsc powyżej 15 łącznie z miejscem kierowcy, przeprowadza się go przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy.

11. Miej na uwadze, że jednym z najistotniejszych elementów bezpiecznej podróży jest kierowca! To od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo Twoich dzieci. Zły, zestresowany, zmęczony kierowca traci zdolność koncentracji i skupienia się na drodze.

12. Sprawdź trzeźwość kierowcy!