• GDDKiA ogłosiła przetargi na kolejne cztery odcinki drogi ekspresowej S10
  • Fragment pomiędzy Szczecinem i Piłą będzie miał łącznie ok. 113 km długości
  • Po zakończeniu inwestycji kierowcy zyskają dwujezdniową drogę z dwoma pasami ruchu na każdej z nich

Drogowcy cały czas pracują nad stworzeniem alternatywnego szlaku transportowego na północ od autostrady A2. Droga ekspresowa S10, bo o niej mowa, zapewni bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego oraz Mazowsza. Docelowo droga S10 będzie miała ok. 410 km długości. Trasa poprowadzi ze Szczecina do Warszawy i połączy te dwa miasta z Piłą, Bydgoszczą, Toruniem i Płockiem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Siedem z ośmiu odcinków już w przetargach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o ogłoszeniu przetargów na cztery kolejne odcinki realizacyjne drogi ekspresowej S10. Są to: Stargard — Suchań, Suchań — Recz, Łowicz Wałecki — Piecnik oraz Piecnik — Wałcz. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg dla odcinka Wałcz — Piła. Nieco wcześniej drogowcy rozpoczęli postępowania na trzy odcinki S10 Szczecin — Piła.

Mapa z zaznaczeniem ogłaszanych przetargów na realizację S10 Foto: GDDKiA
Mapa z zaznaczeniem ogłaszanych przetargów na realizację S10

Realizacja inwestycji zaplanowana została w formule Projektuj i buduj. Założony harmonogram prac przewiduje podpisanie umów w 2024 r. Dopiero wtedy powstaną projekty budowlane oraz uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace w terenie ruszą w 2025 r. i zostaną zakończone w 2028 r.

Mapa odcinków S10 Szczecin — Piła Foto: GDDKiA
Mapa odcinków S10 Szczecin — Piła

22 miesiące na realizację robót budowlanych

GDDKiA precyzuje, że wykonawcy będą mieli 10 miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie projektu i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Ta według założeń drogowców powinna zostać uzyskana w ciągu siedmiu miesięcy. Na realizację robót budowlanych przewidziano 22 miesiące, przy czym do czasu prac w terenie nie są wliczane okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Trasa S10 ze Szczecina do Piły będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. GDDKiA przekazała, że na osiem zaplanowanych odcinków realizacyjnych złoży się "fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza)". Na trasie ma powstać m.in. 13 węzłów drogowych, 56 wiaduktów, osiem estakad i trzy pary miejsc obsługi podróżnych (MOP).

Odcinki, dla których ogłoszono teraz przetargi

Na liście odcinków, dla których GDDKiA ogłosiła teraz przetargi, znalazły się cztery fragmenty. Najkrótszym z nich jest S10 Stargard — Suchań o długości 13,8 km. Inwestycja rozpocznie się od węzła drogowego Stargard Wschód, czyli końca obwodnicy Stargardu, a zakończy się ok. 1 km przed węzłem drogowym Suchań. Wykonawca wybuduje węzeł drogowy Krąpiel oraz parę MOP Tychowo, a także m.in. osiem wiaduktów.

Fragment Suchań — Recz będzie miał 19,6 km długości i jest najdłuższym z czterech odcinków. Odcinek rozpocznie się węzłem drogowym Suchań, a skończy ok. 1,2 km za węzłem Recz, który zlokalizowany będzie na przecięciu z drogą DW151. Oprócz dwóch węzłów plan przewiduje budowę także 11 wiaduktów, dwóch estakad i mostu.

14,9 km oraz 16 km będą miały dwa pozostałe fragmenty S10, tj. odpowiednio Łowicz Wałecki — Piecnik oraz Piecnik — Wałcz. Pierwszy rozpocznie się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki i zakończy ok. 1,2 km przed węzłem Piecnik. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. wybudowanie dwóch węzłów (Łowicz Małecki i Mirosławiec) oraz ośmiu wiaduktów i estakady.

Odcinek Piecnik — Wałcz rozpocznie się przed węzłem Piecnik, a na przeciwległym końcu "wejdzie w przebieg obecnej DK10 włączając się do istniejącego węzła Wałcz Zachód na obwodnicy Wałcza w ciągu S10". W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę węzła Piecnik, a także siedmiu wiaduktów i estakady.