Przez teren pięciu województw — podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego — będzie przebiegał międzynarodowy korytarz drogowy Via Carpatia. Trasa docelowo połączy Europę Północną i Południową i na terenie Polski będą tworzyły ją odcinki dróg ekspresowych S16, S61 oraz S19. Długość całego polskiego fragmentu Via Carpatii od przejścia granicznego w Budzisku do przejścia w Barwinku wyniesie ok. 700 km.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Droga S19 ułatwi podróż między Białymstokiem i Lublinem

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), budowa poszczególnych części Via Carpatii cały czas postępuje, a teraz rozpoczęły się prace na 9-kilometrowym fragmencie drogi ekspresowej S19 Haćki — Bielsk Podlaski. To pierwszy odcinek międzynarodowego korytarza między Białymstokiem i Lublinem. W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa "ekspresówka" S19 oraz jednojezdniowy odcinek drogi krajowej DK66, który będzie pełnił funkcję łącznika z istniejącą drogą DK19.

Mapa przebiegu S19 w woj podlaskim Foto: GDDKiA
Mapa przebiegu S19 w woj podlaskim

Na powstającym 9-kilometrowym odcinku wykonawca zbuduje 22 obiekty inżynierskie, w tym dwa duże przejścia dla zwierząt. Ponadto powstaną dwa węzły drogowe, Bielsk Podlaski Północ na skrzyżowaniu z obecną drogą DK19 i Bielsk Podlaski Zachód na skrzyżowaniu z DK66. Ten drugi dzięki rozbudowie drogi DK66 umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego.

Kiedy będzie gotowy odcinek S19 Haćki — Bielsk Podlaski?

Budowa odcinka drogi S19 Haćki — Bielsk Podlaski ruszy w ciągu najbliższych tygodni. Termin ukończenia prac zaplanowano na III kwartał 2025 r. Oprócz tego na południe od Białegostoku powstaną kolejne cztery odcinki, które obecnie czekają na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Są to fragmenty:

  • Bielsk Podlaski Zachód – Boćki (długość ok. 12,2 km),
  • Boćki – Malewice (ok. 15,9 km),
  • Malewice – Chlebczyn (ok. 25,1 km),
  • obwodnica Bielska Podlaskiego w ciągu DK66 (jedna jezdnia, dł. ok. 6 km, klasa GP).