Międzynarodowy szlak Via Carpatia jest kluczowym korytarzem transportowym łączącym północną i południową część Europy. Na terenie Polski ta ważna trasa będzie miała długość ok. 700 km i poprowadzi fragmentami dróg ekspresowych S61, S16 i S19.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Droga S19 ViaCarpatia – na terenie Polski wydłuży się o kolejne 10 km

Na terenie woj. podkarpackiego droga ekspresowa S19 będzie miała długość ok. 169 km. Już wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych ponad 10 km z docelowej długości. To efekt wydania przez Wojewodę Podkarpackiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka S19 między węzłami Miejsce Piastowe i Dukla.

Lokalizacja odcinka drogi S19 Miejsce Piastowe — Dukla Foto: GDDKiA
Lokalizacja odcinka drogi S19 Miejsce Piastowe — Dukla

Nowy fragment Via Carpatii powstaje w systemie Projektuj i buduj, a decyzja ZRID daje zielone światło dla prac w terenie. Po przekazaniu wykonawcy placu budowy najpierw przeprowadzona zostanie niezbędna inwentaryzacja, wytyczone zostanie również trasa oraz punkty wysokościowe. W kolejnych krokach teren sprawdzą saperzy i archeologowie oraz zostaną usunięte drzewa, krzaki i korzenie. Dopiero później zaczną się pierwsze etapy robót ziemnych.

Droga S19 Via Carpatia – wiemy, kiedy ma się zakończyć budowa nowego odcinka

Zgodnie z umową wykonawca ma zbudować 10,1 km drogi ekspresowej, składającej się z dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu na każdej z nich. Oprócz tego w rejonie miejscowości Dukla powstanie węzeł drogowy, który połączy S19 z obecną drogą krajową DK19 oraz drogą powiatową relacji Zręcin – Wietrzno – Zboiska.

Na budowanym odcinku S19, w ciągu głównym trasy, powstanie 20 obiektów inżynierskich — trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty — a także przejście górne dla dużych zwierząt nad drogą ekspresową oraz pięć konstrukcji oporowych. Ponadto na wysokości miejscowości Równe wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). Zakończenie całości prac zaplanowano na 2025 r.