Budowana droga ekspresowa S3 docelowo będzie miała 470 km. Po zakończeniu wszystkich praca trasa połączy porty w Świnoujściu i Szczecinie, poprzez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę z Czechami.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Droga w Polsce gotowa. Teraz czas na ruch ze strony Czechów

Cała droga przebiega wzdłuż zachodniej granicy Polski i umożliwi skomunikowanie terenów przygranicznych poprzez autostrady A2, A4 i A6 oraz sieć dróg ekspresowych z centralną Polską. Po zakończeniu budowy drogi D11 w Czechach polscy kierowcy zyskają dogodne połączenie ze stolicą u naszych południowych sąsiadów.

Droga S3 Kamienna Góra Północ — Lubawka Foto: GDDKiA
Droga S3 Kamienna Góra Północ — Lubawka

Teraz, dzięki wydaniu pozwolenia na użytkowanie, można już korzystać z 12-kilometrowego odcinka drogi S3 pomiędzy węzłem Kamienna Góra Północ a węzłem Lubawka. Co prawda pozwolenie dotyczy całego 15-kilometrowego odcinka od Kamiennej Góry przez Lubawkę do granicy państwa, ale odcinkiem o długości 3 km od węzła Lubawka do granicy z Czechami będzie można pojechać dopiero po zakończeniu prac na przygranicznym fragmencie po stronie czeskiej. Czeska administracja drogowa zapowiada, że nastąpi to w 2025 r.

Droga S3 będzie miała 470 km. Gotowe jest już 420 km

Dzięki zakończeniu prac przy budowie odcinka pomiędzy węzłami Kamienna Góra Północ i Lubawka gotowych jest już 420 km drogi S3. Do sfinalizowania zostały jeszcze dwa fragmenty o łącznej długości 50 km: pomiędzy Świnoujściem a Troszynem w woj. zachodniopomorskim oraz pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą na Dolnym Śląsku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazała, że udostępnienie tych dwóch odcinków planowane jest na 2024 r.

"S3 to droga dwujezdniowa wyposażona w dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny. W ramach zadania powstały trzy węzły drogowe: Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka. Ponadto przebudowano prawie 6 km dróg poprzecznych, wybudowano 16 km dróg serwisowych oraz 4,5 km ciągów pieszo-rowerowych" — informuje GDDKiA. Na 15-kilometrowym odcinku zbudowano również 21 mostów i wiaduktów. Ich łączna długość to ok. 4,5 km, co oznacza, że obiekty te stanowią niemal 30 proc. nowego fragmentu S3.

Poziom zaawansowania prac przy budowie drogi S3 Foto: GDDKiA
Poziom zaawansowania prac przy budowie drogi S3