Budowa S11 ma potrwać nieco ponad dwa lata. Oddanie trasy do ruchu planowane jest na trzeci kwartał 2023 r. Odcinki, których budowę właśnie rozpoczęto, są pierwszymi częściami drogi S11, które nie są obwodnicami miejscowości. Dzięki nim trasę ze Śląska nad morze będzie można przejechać w ok. pięć godzin.

Droga S11 – trzy odcinki o łącznej długości 48 km

W ramach inwestycji powstaną trzy odcinki: Koszalin–Zegrze Pomorskie (długość: 16,8 km, wykonawca: Budimex, wartość umowy: 579,8 mln zł), Zegrze Pomorskie–Kłanino (długość: 19,3 km, wykonawca: Mostostal Warszawa, wartość umowy: 478,3 mln zł) oraz Kłanino–Bobolice (długość: 11,6 km, wykonawca: Kobylarnia i Mirbud, wartość umowy: 450 mln zł). Całkowita wartość inwestycji to 1,76 mld zł, co daje koszt ok. 36,6 mln zł za km.

S11 Koszalin - Bobolice Foto: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
S11 Koszalin - Bobolice

Droga S11 – zupełnie nowy przebieg trasy

Jak informuje GDDKiA, w jej ramach zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Nowa trasa będzie miała przebieg zupełnie inny niż obecna DK11: "Rozpocznie się od węzła Koszalin Zachód, którego północna część powstała w ramach budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Dalej droga będzie biegła w kierunku południowym na zachód od DW167. W rejonie miejscowości Niekłonice powstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych (docelowo kategorii II). Na południe od miejscowości Niedalino S11 przetnie DW167 i będzie dalej biegła w kierunku wschodnim. Na przecięciu z DW167 powstanie węzeł drogowy Zegrze Pomorskie. W rejonie miejscowości Dargiń powstanie para MOP kategorii I. W rejonie miejscowości Kłanino droga zbliży się do obecnej drogi krajowej nr 11. Powstanie tam węzeł drogowy. Droga będzie biegła na wschód od obecnej DK11. Na przecięciu z DW169 powstanie węzeł drogowy Głodowa. Nowa trasa ominie miejscowość Bobolice, w której obecnie (zwłaszcza w okresie wakacji) często tworzą się zatory drogowe. Na przecięciu z DW171 powstanie węzeł drogowy Bobolice, który będzie również skomunikowany z obecną DK11".

GDDKiA podaje również, że na trasie zaplanowano także pięć węzłów drogowych, po dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych oraz Obwodu Utrzymania Drogi przy węźle Bobolice.