Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w poniedziałek 29 listopada 2021 r. została oddana do użytku jedna jezdnia obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Obwodnica położona jest po wschodniej stronie miasta i stanowi część drogi ekspresowej S17.

Otwarcie pierwszej nitki obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 Foto: GDDKiA
Otwarcie pierwszej nitki obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17

Od wczoraj kierowcy mają do dyspozycji odcinek o długości ok. 9,6 km, przy czym na razie auta poruszają się po jednym pasie w każdym kierunku. W związku z pracami prowadzonymi przy budowie prawej jezdni na obwodnicy obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, a w rejonie Kolonii Łaszczówka i wiaduktu w ciągu ul. Tomaszowskiej, przy wyjeździe i wjeździe na budowę, do 40 km/h.

Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 rozpoczęła się wiosną 2019 r. Zakończenie prac związanych z budową tego odcinka przewidziane jest na ostatni kwartał 2022 r. W ramach całej inwestycji oprócz 14 obiektów inżynierskich zostały również wybudowane dwa węzły drogowe: Tomaszów Lubelski Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 850 i węzeł Tomaszów Lubelski Południe na włączeniu do DK17.

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego Foto: GDDKiA
Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego

Jak informuje GDDKiA, pierwsza nitka przejmie ruch tranzytowy, m.in. ciężarówki jadące w kierunku Hrebennego czy Zamościa, oraz część ruchu lokalnego. To oznacza zwiększenie komfortu życia dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Z ostatniego badania w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 wynika, że przez miasto przejeżdża ok. 18 tys. pojazdów w ciągu doby.