Choć w naszym kraju w budowie są setki kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, to jednak na wiele z nich musimy poczekać jeszcze rok, a często nawet i 3-4 lata. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście niektóre inwestycje mają się ku końcowi i jest duża szansa, że z nowych odcinków skorzystamy jeszcze w tym roku.

Droga ekspresowa S3

Prace trwają pełną parą na odcinku od Nowej Soli do wjazdu na autostradę A4 w pobliżu Legnicy. Kłopot w tym, że choć na dwóch z trzech dolnośląskich odcinków S3 prace zakończyły się zgodnie z harmonogramem, to trzeci, realizowany przez włoską firmę Salini (tę samą, którą wyrzucono niedawno z budowy obwodnicy podwarszawskich Marek), jest mocno opóźniony. Chodzi o fragment S3 od Lubina do Polkowic.

S3 Foto: Onet
S3

W pierwszych dniach wakacji mamy więc szansę pojechać drogą S3 omijające Legnicę i Lubin, co bardzo ułatwi dojazd do drogi A4. Nowe odcinki pozwolą też nieco szybciej dostać się nad morze z południa Polski, jeśli planujemy podróż wzdłuż naszej zachodniej granicy.

Droga ekspresowa S5

Sporo dzieje się też na drodze S5, a konkretnie na jej odcinku od Leszna do Poznania. Teoretycznie niemal cała ta droga miała być otwarta w trakcie wakacji. W praktyce jeszcze w lipcu możemy pojechać drogą z Leszna do Kaczkowa. Trudno jednak podać terminy odbioru kolejnych fragmentów S5 od Leszna do Poznania, choć GDDKiA zapewnia, że zostaną one otwarte najszybciej, jak to możliwe.

S5 Foto: Onet
S5

Droga ekspresowa S7

Dobra wiadomość jest taka, że na fragmencie drogi ekspresowej S7 będącej obwodnicą Radomia, właśnie zaczęto układać ostatnią warstwę nawierzchni. Co to oznacza? Otóż możliwe jest, że ta 25-kilometrowa droga zostanie otwarta wcześniej, niż planowano. Pierwotny termin zakończenia budowy to październik tego roku. Nie mamy jednak oficjalnego potwierdzenia, że uda się pojechać obwodnicą Radomia (choćby z ograniczeniem prędkości do 90 km/h) jeszcze w trakcie wakacji.

S7 Foto: Onet
S7

Kończą się też prace na drodze krajowe numer 16, czyli obwodnicy Ostródy tuż przy drodze ekspresowej S7. DK16 ułatwi wjazd na ekspresową obwodnicę Ostródy. Niestety dopiero po wakacjach będą otwarte nowe drogi łączące Olsztyn z Olsztynkiem.

S51 i DK16 Foto: Onet
S51 i DK16

Droga ekspresowa S8

Dobiegają już końca prace na mazowieckich odcinkach drogi ekspresowej S8, dzięki którym wygodną drogą pojedziemy od Wyszkowa aż do granicy z województwem podlaskim (za Ostrowią Mazowiecką, jadąc od strony Warszawy). Jest duża szansa, że w połowie lipca zostanie otwarty odcinek S8 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do granicy województwa. To ułatwi dojazd do Białegostoku, podobnie jak niewielki fragment S8 z Mężenina do Jeżewa (w woj. podlaskim), który zostanie najpewniej udostępniony kierowcom w sierpniu.

S8 Foto: Onet
S8

Z kolei dwa odcinki S8 ważne dla wybierających się na Mazury mogą być otwarte w drugiej połowie wakacji. Ten od węzła Poręba od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej ma być ukończony w połowie sierpnia, z kolei fragment od Wyszkowa do wspomnianego węzła być może będzie oddany dopiero we wrześniu. GDDKiA zapewnia jednak, że możliwy jest wcześniejszy odbiór.