• Na podstawie paragonów skanowanych przez aplikację zakupową sprawdzono jak zmieniły się ceny popularnych produktów wybieranych przez kierowców
  • W trakcie wizyt na stacji dość często kierowcy korzystają z oferty spożywczej. W czołówce tradycyjnie jest kawa. Sprawdzono nawet, jaka kawa cieszy się największym wzięciem
  • Najłatwiej zaoszczędzić na zakupach podróżując drogami krajowymi czy wojewódzkimi. Przy autostradach i drogach ekspresowych trudno o przydrożne sklepiki
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na samym tankowaniu zwykle się nie kończy. Na stacjach paliw chętnie korzystamy także z oferty sklepu i części barowej. To oznacza, że do rachunku za tankowanie doliczamy jeszcze takie dodatki jak kawa, hot-dog, baton czekoladowy, woda czy napój słodzony. Nietrudno zgadnąć, że za wspomniane produkty zapłacimy znacznie więcej niż w sklepach spożywczych. Na dodatek płacimy za nie więcej niż rok temu. A o ile podrożały produkty, popularne wśród zmotoryzowanych? Oto raport twórców popularnej aplikacji zakupowej PanParagon.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon wyjaśnia – "to kompleksowa aplikacja zakupowa, której główną funkcją jest przechowywanie paragonów w telefonie. To z kolei daje nam spore możliwości analizy zachowań konsumenckich w oparciu o anonimowe dane dodane do systemu. Wraz z nadejściem wakacji i licznych podróży samochodowych sprawdziliśmy, jakie są najczęściej kupowane produkty na stacjach paliw oraz jak zmieniła się ich cena rok do roku".

Przy autostradzie trudno o niedrogi sklepik

Nie jest tajemnicą, że w wakacyjnej podróży chętnie sięgamy na stacji paliw po produkty spożywcze, by nie tracić czasu na poszukiwanie tańszych lokalnych sklepów (o te zwykle najtrudniej przy drogach ekspresowych i autostradach).

Top 10 popularnych produktów na stacjach paliw Foto: Neptis
Top 10 popularnych produktów na stacjach paliw

"Nasze zestawienie pokazuje czarno na białym, że na stacjach paliw stawiamy na produkty spożywcze dostępne "od ręki" oraz takie, które łatwo konsumować podczas jazdy. Nic w tym dziwnego: będąc w dłuższej trasie, chcemy oszczędzać na czasie, by jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. W wyborze produktów na stacjach paliw dużą rolę odgrywa także zmęczenie. Nie da się ukryć, że kawa, energetyki czy słodycze dostarczają energii i pobudzają organizm do działania. W tym przypadku aspekt zdrowego odżywiania niestety schodzi na dalszy plan" – wyjaśnia Antonina Grzelak.

Co najczęściej kupujemy na stacjach paliw

Jeśli kawa to najchętniej caffé latte. Jeśli hot-dog to z kabanosem, a nie zwykłą parówką. To najchętniej wybierane produkty spożywcze na stacjach. Tuż za nimi na podium najchętniej kupowanych produktów uplasowały się zaś papierosy. Wybierane są częściej niż batony, napoje energetyczne czy burgery.

Wzrost cen popularnych produktów na stacjach paliw Foto: Neptis
Wzrost cen popularnych produktów na stacjach paliw

Wspomniane produkty nie są tanie. W porównaniu do średnich cen z czerwca 2021 r. nietrudno zauważyć zmiany w tegorocznych cennikach. Za kawę zapłacimy obecnie ponad 7 zł. Podobną kwotę należy także przygotować na hot-doga. "W przypadku kawy, za identyczną caffe latte w czerwcu tego roku przyszło nam zapłacić średnio o 1 zł więcej niż w roku poprzednim. Taka sama różnica cenowa widoczna była przy zakupie hot dogów z kabanosem, które w poprzednim roku kosztowały 5,99 zł, natomiast w tym roku 6,99 zł. Palacze kupujący papierosy na stacjach paliw również musieli liczyć się z wyższymi wydatkami wynoszącymi około 80 groszy na jednej paczce" – dodaje Grzelak.