Auto Świat Wiadomości Aktualności Ważna akcja policji od marca. Potrwa przez cały miesiąc

Ważna akcja policji od marca. Potrwa przez cały miesiąc

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji poinformowało, że od 1 marca będzie prowadzić ogólnopolskie działania pod nazwą "Na drodze – patrz i słuchaj", które potrwają cały miesiąc. Akcja dotyczy głównie kierowców samochodów, jednak wysoki mandat może dostać również pieszy.

Za pomocą dronów sprawdzano, czy kierowcy korzystają z telefonu
Policja.pl
Za pomocą dronów sprawdzano, czy kierowcy korzystają z telefonu

Kierowcy myślą, że w samochodzie nikt ich nie widzi. Że odwrócą uwagę od drogi tylko na chwilę, nic się przecież nie stanie. Tymczasem policja ma skuteczne metody wychwytywania takich wykroczeń, m.in. za pomocą dronów. W tym przypadku nie chodzi jednak o hurtowe nakładanie mandatów, a o uświadamianie, że takie zachowanie za kierownicą jest niezwykle niebezpieczne.

Organizatorami dużej akcji "Na drodze – patrz i słuchaj", której elementem są działania "Łapki na kierownicę", są policja oraz Yanosik i Screen Network S.A.

Fala hejtu wylała się na kierowcę z nagrania poniżej. Ale czy słusznie? Ciekawe, jak inni zachowaliby się na jego miejscu. Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Policja będzie prowadzić specjalną akcję

Zgodnie z artykułem 45 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Korzystanie z telefonu umieszczonego na specjalnym uchwycie lub za pomocą zestawu głośnomówiącego czy słuchawkowego w samochodzie jest dozwolone, jednak wtedy należy pamiętać, żeby zbytnio nie rozpraszać swojej uwagi od tego, co dzieje się na drodze, oraz nie ograniczać widoczności.

Piesi również nie mogą dowolnie korzystać z telefonu. Zgodnie z nowymi przepisami (art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszym zabrania się:

korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych — w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Mandaty mają odstraszać

Rozmowa przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, pisanie wiadomości sms czy przeglądanie mediów społecznościowych w trakcie jazdy są porównywane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. W związku z tym najnowszy taryfikator mandatów i punktów karnych surowo traktuje to wykroczenie.

  • Korzystanie z telefonu przez kierowcę w sposób niezgodny z przepisami — 500 zł i 12 punktów karnych.
  • Niedozwolone korzystanie z telefonu przez pieszego — 300 zł.

Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących, ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego, że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii

— przestrzega nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z danymi ONZ, aż 90 proc. wypadków powstaje z powodu błędu kierowcy, który nie dostrzegł w porę zagrożenia i nie wyhamował na czas.

Użytkowanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu mocno dekoncentruje kierowcę, który zamiast skupiać się na drodze, kieruje swój wzrok na ekran smartfona, który całkowicie pochłania jego uwagę. Takie zachowanie jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii. Niestety wciąż wielu kierowców ma manierę sięgania po telefon "na chwilę" lub w oczekiwaniu na zielone światło czy otwarcie przejazdu kolejowego. Niestety zdarza się to także w trakcie jazdy. Naszym celem jest przypomnienie kierowcom o tym, by uwagę koncentrować na trasie, wzrok kierować na drogę, a czujność zachować zawsze na najwyższym poziomie. Dzięki temu wspólnie uda nam się zminimalizować ryzyko powstawania wypadków, w wyniku używania telefonu w czasie jazdy i niedostrzeżenia w porę zagrożenia

– informuje Małgorzata Dąbrowska z Yanosika.

Akcja "Łapki na kierownicę"
Akcja "Łapki na kierownicę"Yanosik
Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków