- GDDKiA ogłosiła przetarg na remont odcinka S8 między Polichnem a Studziankami o długości prawie dziewięciu km
- Remont obejmie jezdnię w kierunku Warszawy, a stara betonowa nawierzchnia zostanie zastąpiona nowoczesną warstwą bitumiczną
- Prace mają trwać około czterech miesięcy; kierowcy będą korzystać z drugiej jezdni, co ma zapewnić płynność ruchu
Droga ekspresowa S8 to jedna z najważniejszych dróg w kraju. W znakomitej większości jest już zbudowana, a kierowcy mogą nią pojechać z Białegostoku aż do Wrocławia. Wciąż czekamy na odcinki od stolicy Dolnego Śląska do Kłodzka, ale tym razem nie o tych odcinkach ósemki wydała komunikat Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Czas na remont zniszczonego odcinka w centralnej Polsce.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoRemont S8. Eksperymentalny odcinek ma już dość
GDDKiA poinformowała, że ogłoszono przetarg na remont odcinka między Polichnem i Studziankami. Prace mają się skupić na prawie dziewięciu km S8 i jezdni w kierunku Warszawy. Co ciekawe, to nie byle jaki odcinek. Swego czasu służył drogowcom do eksperymentu.
Warto zauważyć, że jest to pierwszy – tzw. doświadczalny – odcinek trasy wykonany w celu sprawdzenia, jak technologia betonu cementowego sprawdzi się w warunkach pogodowych panujących w naszym kraju. Zgodnie z ówczesnymi założeniami trwałość remontowanej nawierzchni szacowana była na 20 lat i te założenia się sprawdziły
- komentuje GDDKiA. Pierwszy eksperymentalny odcinek S8, położony blisko dwie dekady temu, dobiega końca swojej żywotności. Przejechane przez miliony kółek, 9-kilometrowe pasmo drogi ekspresowej S8 wymaga gruntownego remontu.
Przeczytaj także: Zwiększą limit prędkości na autostradzie. Będzie można jechać 150 km/h
Remont S8. Jaki jest plan? Ma być szybko i sprawnie
W ramach renowacji, stare 28-centymetrowe betonowe warstwy zostaną rozebrane, a na ich miejsce pojawi się nowoczesna nawierzchnia bitumiczna, wzmocniona specjalną siatką. Dzięki temu rozwiązaniu, prace renowacyjne będą mogły przebiegać sprawniej i etapami, co zdecydowanie skróci czas ich trwania. GDDKiA mówi też, że zadba o nowe, wyraźne oznakowanie poziome w technologii grubowarstwowej, co zwiększy bezpieczeństwo na drodze.
Przebudowa drogi S8 będzie wymagała czasowej zmiany organizacji ruchu. Na czas około czteromiesięcznych prac, kierowcy będą korzystać z drugiej jezdni, co pozwoli na płynne przemieszczanie się w obu kierunkach.