Tesla, SpaceX, Neuralink, Boring Company, PayPal. Co łączy te firmy? Ich założycielem jest wyróżniony przez gremium magazynu "Time" Elon Musk. Ekscentryczny, kontrowersyjny i wpływowy biznesmen o południowoafrykańskim pochodzeniu ma na koncie kolejny tytuł – jest już nie tylko najbogatszym człowiekiem w rankingu miliarderów "Forbesa", ale także Człowiekiem Roku według tygodnika "Time".

Elon Musk – od czego zaczynał?

Tegorocznego laureata nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dzisiaj jest dyrektorem generalnym SpaceX i Tesli Inc., czyli dwóch przedsiębiorstw aspirujących do miana najważniejszych na świecie. Nie każdy jednak wie, że pierwszym dochodowym biznesem Elona Muska była firma Zip2 zajmująca się oprogramowaniem sieciowym. Człowiek Roku 2021 założył ją w połowie lat 90. ze swoim bratem Kimbalem i grupą kilku inwestorów. Na sprzedaży przedsiębiorstwa firmie Compaq zarobił potem 22 mln dol.

Elon Musk – majątek i podbój kosmosu

Dzisiaj to najbogatszy i najbardziej wpływowy człowiek na Ziemi. Z pierwszego miejsca w rankingu miliarderów "Forbesa" nie strąciło go nawet listopadowe tąpnięcie akcji Tesli, po którym fortuna Elona Muska w ciągu zaledwie dwóch dni skurczyła się o 50 mld dol. (sic!). Według Bloomberg Billionaires Index po tym wydarzeniu jego majątek wynosił już "tylko" 288 mld dol.

Magazyn "Time" uhonorował Muska tytułem Człowieka Roku przede wszystkim za "ogromną władzę i wpływ na rzeczywistość". Edward Felsenthal, redaktor naczelny tygodnika, docenia zaangażowanie miliardera w przełomowe dla ludzkości projekty, które mogą zrewolucjonizować branżę kosmiczną i pozwolić nam na względnie tanie loty w kosmos. "Przekształca życie na Ziemi i prawdopodobnie także poza Ziemią" – stwierdził Felsenthal.

I choć firma SpaceX zawarła z NASA opiewający na 3 mld dol. kontrakt na skonstruowanie lądownika księżycowego, to Musk angażuje się także w rewolucję systemu transportowego na Ziemi. Abstrahując od Tesli, biznesmen wierzy, że wynalazek Hyperloop połączy dwa światy – będzie tak tani jak transport drogowy i tak szybki jak transport lotniczy. Czekamy!

Ładowanie formularza...