Inwestycje zapowiedziane przez FCA w Polsce dotyczą rozbudowy i modernizacji zakładu FCA Poland w Tychach, a ich realizacja potrwa kilka lat. Celem restrukturyzacji jest uruchomienie w drugiej połowie 2022 roku seryjnej produkcji pierwszego z trzech nowych modeli samochodów osobowych marek Fiat, Jeep oraz Alfa Romeo. Przygotowania już się rozpoczęły.

Samochody, które będą powstawały w Tychach to modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Zostaną w nich wykorzystane najnowocześniejsze napędy – w tym w pełni elektryczny.

Potwierdzeniem zaufania, jakim obdarzono polską fabrykę i jej pracowników są słowa, jakie wypowiedział prezes zarządu FCA Alfredo Leggero: Polska od zawsze miała dla FCA strategiczne znaczenie. FCA Poland produkuje i będzie produkować samochody z wysokim udziałem podzespołów wytwarzanych lokalnie, które śmiało mogą być określane mianem „Made in Poland”. Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów. Każdy pracownik naszej fabryki w Tychach zasługuje na tę inwestycję i każdy może być dumny z tego, że przyczynił się do decyzji, która zapewni tyskiej fabryce dalszy rozwój.

Ogłoszenie inwestycji FCA przypieczętowano przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Wsparcie dotyczy korzyści przy realizacji inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Umowa na 100-lecie Fiata w Polsce

Ogłoszona decyzja o inwestycji Grupy FCA ma również ważny wymiar symboliczny – pieczętuje przypadający właśnie 100. jubileusz obecności Grupy i marki FIAT w naszym kraju. Dokładnie 100 lat temu powstała w Warszawie spółka akcyjna Polski Fiat. Z kolei 11 lat później w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie rozpoczęła się produkcja pierwszych Fiatów na włoskiej licencji.

Powojenna historia włoskiej marki w Polsce rozpoczęła się w 1967 roku w warszawskiej FSO wraz z wprowadzeniem do produkcji licencyjnego Polskiego Fiata 125p. Sześć lat później w FSM w Bielsku-Białej z linii montażowej zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 126p. W 1975 roku ruszyła produkcja tego modelu w zakładzie w Tychach.

W 1992 roku rozpoczął się kolejny etap w historii włoskiego koncernu w Polsce. Wówczas Fiat Auto nabył FSM, powołując do życia spółkę Fiat Auto Poland, obecnie Fiat Chrysler Automobiles – Poland.

Ładowanie formularza...