Rozpocznij quiz
W 1947 r. minister przemysłu Hilary Minc podpisał międzynarodową umowę, na mocy której w Warszawie miały być produkowane auta na zagranicznej licencji. O jaką markę wówczas chodziło?
Poprawna odpowiedź: Fiat (model 1100)
W planowanej fabryce samochodów osobowych w Warszawie miały być pierwotnie produkowane na licencji Fiaty – polskie władze zostały jednak zmuszone przez Związek Radziecki do zerwania podpisanej wcześniej umowy.
Jaki silnik napędzał Syrenę Sport – uchodzącą za najpiękniejsze auto PRL-u?
Poprawna odpowiedź: Dwucylindrowy, czterosuwowy silnik typu Bokser
Jakie hamulce miał Fiat 125p?
Poprawna odpowiedź: Tarczowe na przedniej i tylnej osi
O tarczowych hamulcach Fiata 125p ostrzegały nawet naklejki nalepiane na tylnych szybach aut pierwszej serii – miało to być ostrzeżenie dla jadących z tyłu, że auto to ma ponadprzeciętnie skuteczny układ hamulcowy.
W czasach PRL-u, na stacjach paliw benzyna ołowiowa (etylina), w zależności od parametrów i przeznaczenia, oznaczona była kolorami. Jaką benzynę należało tankować do Poloneza?
Poprawna odpowiedź: Żółtą
Tzw. benzyna żółta, czyli Etylina 94 była w latach 80. najpopularniejszym paliwem do aut osobowych. Benzyna czerwona (Etylina 98) była dostępna na wybranych stacjach, a na zielono lub niebiesko barwiono paliwa o liczbie oktanowej 78 a później 86, przeznaczone do aut z silnikami starszej konstrukcji, m.in. Żuków, Nys, Warszaw.
Polski Fiat 126 BIS różnił się od zwykłego malucha tym, że:
Poprawna odpowiedź: Miał silnik chłodzony cieczą i dodatkowy bagażnik z tyłu
Wielu doświadczonych kierowców Maluchów woziło w aucie kij od szczotki. Do czego im służył?
Poprawna odpowiedź: Do awaryjnego uruchamiania rozrusznika
Starsze egzemplarze Fiatów 126 nie były „palone z kluczyka” – rozrusznik uruchamiało się w nich cięgnem sterowanym dźwigienką znajdującą się między przednimi fotelami. Mechanizm ten często się blokował – kij od szczotki pozwalał wtedy włączyć rozrusznik bez brudzenia rąk.
Konstruktorzy Mikrusa MR300, mikrosamochodu produkowanego w latach 1957–1960 przez WSK Mielec, najwyraźniej mocno inspirowali się innym, istniejącym już modelem. Do jakiego auta Mikrus jest bliźniaczo podobny?
Poprawna odpowiedź: Goggomobil
Polski Mikrus przejął mnóstwo rozwiązań z Goggomobila. Posiadacze nielicznych zachowanych egzemplarzy polskiego autka mają powód do radości – wiele części ze znacznie popularniejszego Goggomobila pasuje także do Mikrusa.
Skuter OSA to jeden z najpiękniejszych polskich jednośladów. Był on wyposażony w silnik:
Poprawna odpowiedź: W zależności od wersji – dwusuwowy silnik o pojemności ok. 150 lub 170 cm3
Motocykl SHL M-17 Gazela zachwycał niegdyś nowoczesną linią z reflektorem umieszczonym w nieruchomej, nachodzącej na bak obudowie. W jakim mieście był produkowany?
Poprawna odpowiedź: W Kielcach
Kultowy autobus Jelcz 043, nazywany zwykle „Ogórkiem”, był:
Poprawna odpowiedź: produkowaną w Polsce odmianą Skody 706 RTO
FSO Polonez był wytwarzany jeszcze przez 13 lat po upadku PRL-u, a przez ten czas był wielokrotnie modyfikowany. Jakich elementów wyposażenia nie doczekał się do końca produkcji?
Poprawna odpowiedź: Poduszek powietrznych
Polonezy z końcowych lat produkcji mogły być opcjonalnie wyposażone w klimatyzacje, elektrycznie sterowane szyby, silnik z wtryskiem elektronicznym i katalizatorem – nigdy jednak nie wprowadzono do produkcji wersji z poduszkami powietrznymi czy ABS-em.
Tarpan 239D wyróżniał się:
Poprawna odpowiedź: silnikiem Diesla pochodzącym z ciągnika Ursus 360 3P
Pochodzący z ciągnika silnik spalał naprawdę niewielkie ilości paliwa, ale nie zapewniał Tarpanowi choćby zadowalającej dynamiki. W dodatku powodował tak silne wibracje i hałas, że jazda tym autem była wyjątkowo ciężkim przeżyciem.
W Syrenie 105 olej silnikowy należało wymieniać co:
Poprawna odpowiedź: oleju w silniku nie wymieniało się wcale
Silnik dwusuwowy smarowany jest mieszanką paliwa z olejem.