Jak pokazują policyjne statystyki, najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji notowany jest w przypadku tzw. młodych kierowców, czyli osób w wieku 18-24 lata. Tylko w 2022 r. spowodowali oni ponad 3 tys. wypadków, w których zginęło 281 osób. Najczęstszą przyczyną zdarzeń z udziałem młodych osób była zbyt wysoka prędkość w odniesieniu do warunków na drodze. Z jednej strony jest to efekt braku doświadczenia, z drugiej skłonnością młodych ludzi do ryzyka i brawury.

Ford Driving Skills for Life Foto: Ford
Ford Driving Skills for Life

Mając na uwadze to, że podobna tendencja notowana jest nie tylko w Polsce, Ford od 2003 r., a w Europie od 2013 r. prowadzi szkolenia Ford Driving Skills for Life. Jego głównym celem jest przekazanie młodym kierowcom tych informacji i wytrenowanie tych umiejętności, których nie zdobyli podczas podstawowego kursu na prawo jazdy. W 2023 r. prowadzone przez Forda szkolenie po raz 7. odbędzie się także w Polsce.

Szkolenie obejmuje część praktyczną i teoretyczną. W trakcie zajęć zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące najważniejszych czynników mających wpływ na występowanie kolizji drogowych, np. kontrolowanie prędkości, panowanie nad pojazdem, koncentrację podczas jazdy i rozpoznawanie zagrożeń. "Przy użyciu specjalistycznych narzędzi prezentujemy uczestnikom realia, jakie czekają na nich na drodze oraz podpowiadamy, jak powinni się zachować, by nie dochodziło do niebezpieczeństw" — wyjaśnia Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i PR Ford Polska.

Ford Driving Skills for Life Foto: Ford
Ford Driving Skills for Life

Podczas tegorocznej edycji szkolenia omawiane będą również kwestie bezpieczeństwa związane z prowadzeniem pojazdów elektrycznych. Nowością będzie również sesja "Bezpieczeństwo w mobilności", która obejmie rozpoznawanie zagrożeń i względy bezpieczeństwa drogowego pieszych, rowerzystów i użytkowników e-hulajnóg. Ponadto Ford Driving Skills for Life zostanie w 2023 r. uzupełnione o optymalizację planowania podróży z perspektywy zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego zarządzania energią.

Udział w szkoleniu, które zaplanowano na 3 i 4 czerwca 2023 roku w Gdańsku przy stadionie na ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, jest bezpłatny. Aby zgłosić się na to wydarzenie, należy zarejestrować się na stronie www.forddsfl.pl.