Od 1 sierpnia na dwa miesiące przestał obowiązywać godzinowy zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton na Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. "Minął tydzień od zniesienia ograniczenia godzinowego w ruchu dla samochodów ciężarowych na S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Analiza ruchu nie wykazała znacznego wzrostu przemieszczania się samochodów o masie całkowitej powyżej 16 ton" - pokreśliła Małgorzata Tarnowska.

"W ostatnim tygodniu lipca przez tunel pod Ursynowem przejechało ok. 520 tys. pojazdów, w tym ponad 47 tys. było ciężarowych. W pierwszym tygodniu sierpnia br. przejechało prawie 530 tys. pojazdów, z czego ok. 52 tys. to samochody pow. 16 ton. Oznacza to, że ruch pojazdów ciężkich wzrósł o niespełna 10 procent" - wyjaśniła.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Jak wcześniej informowała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA do tej pory na Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłem Opacz i Lubelska obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton w szczycie porannym od godz. 7 do 10 oraz popołudniowym od godz. 16 do 20. "Zaprojektowany układ drogowy od węzła Konotopa do węzła Lubelska, w przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z jezdniami zbiorczo–rozprowadzającymi na węźle Opacz, zapewnia planowany poziom warunków bezpieczeństwa ruchu. Stąd podjęcie decyzji o czasowym zniesieniu ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. Obserwacja, a następnie analiza ruchu będą stanowić materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym" - mówiła Tarnowska.

"Wprowadzone zmiany oznakowania polegają na zasłonięciu znaków B-5 z tabliczkami 16 t oraz tablic F-6, co oznacza czasowe zniesienie zakazu poruszania się pojazdów powyżej 16 t. Ponadto usunięto oznakowanie poziome i zasłonięte oznakowanie pionowe wyznaczające zatoki do kontroli pojazdów, które są zlokalizowane na węźle Warszawa Lotnisko i pomiędzy węzłami Lubelska a Patriotów" - przekazała.

"Dla zapewnienia bezpieczeństwa wystąpiliśmy do policji oraz inspekcji transportu drogowego o patrolowanie drogi, oraz prowadzanie kontroli i egzekwowanie wykroczeń w przypadku łamania przepisów prawa o ruchu drogowym" - dodała.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/