• Ruszają prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji dla przyszłej nowej obwodnicy Warszawy
  • Póki co nie pozyskano środków finansowych na kolejne etapy przygotowań Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej
  • Planowana trasa to droga ekspresowa S50, która połączy S10 i DK92 (powiaty płoński, płocki i sochaczewski), oraz A50 pomiędzy DK92 i S7 (pomiędzy Sochaczewem a Grójcem)
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Oto pierwszy krok w stronę kolejnej ekspresowej trasy w centrum kraju. GDDKiA ogłasza dwa przetargi na zachodnie fragmenty Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Zadaniem zwycięzców będzie przygotowanie niezbędnej dokumentacji, czyli tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, oraz materiałów niezbędnych do złożenia wniosku o decyzję środowiskową dla nowej trasy.

A50 S50 część zachodnia - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej Foto: GDDKiA / GDDKiA
A50 S50 część zachodnia - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - korytarz o szerokości 5 km na początek

Co znajdzie się w przyszłych dokumentach? Wreszcie poznamy bardziej szczegółowy przebieg planowanej drogi. Obecnie bowiem istnieje jedynie tzw. studium z projektowanym przebiegiem drogi w korytarzach o szerokości 5 km. Zadaniem wykonawcy będzie zaproponowanie docelowych wariantów, które zostaną uwzględnione podczas wydawania decyzji środowiskowej. Do rozpoczęcia budowy jednak jeszcze daleka droga, ponieważ brak jest stosownych środków finansowych na kolejne prace nad OAW.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Póki co znamy przybliżony przebieg Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. W zachodniej części kraju drogę S50 wytyczono tak, by połączyć planowaną drogę ekspresową S10 z DK92. To oznacza, że nowy odcinek będzie budowany na terenie kilku powiatów (płoński, płocki i sochaczewski) i sąsiednich gmin. Połączy m.in. gminy Naruszewo, Wyszogród, Młodzieszyn, Rybno i Sochaczew.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW Foto: GDDKiA / GDDKiA
Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW

Ze Szczecina w stronę Piaseczna

Drugim z planowanych odcinków jest S50/A50 wytyczony od DK92 (południowo-zachodnia strona Sochaczewa) aż do drogi ekspresowej S7 (węzeł na odcinku Złotokłos – Grójec). Połączy m.in. takie miejscowości jak Teresin, Wiskitki, Jaktorów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Mszczonów, Żabia Wola, Pniewy i Tarczyn.

Na zwycięzcę przetargu poczekamy do wiosny 2022 r. Oferty można składać do 26 stycznia. GDDKiA planuje zaś podpisanie umowy z przyszłym wykonawcą w maju 2022 r.

Ładowanie formularza...