Zestawienie liczby i lokalizacji fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości przygotowali twórcy aplikacji Yanosik. Zdecydowanie najwięcej urządzeń rejestrujących znajduje się na Mazowszu – w sumie 80. Jednak największe ich zagęszczenie na drogach krajowych występuje w woj. pomorskim – 3,3 fotoradaru na 100 km (w woj. mazowieckim 3/100 km). Najmniej urządzeń jest w woj. świętokrzyskim, zarówno pod względem liczby, jak i zagęszczenia (odpowiednio: 11 fotoradarów i 1,27/100 km).
Przeczytaj też:
Mazowsze ma też najwięcej kilometrów dróg objętych odcinkowym pomiarem prędkości – 23,15 km. Niewiele mniej odcinków (łącznie 21,3 km) znajduje się na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego. Co ciekawe, nadal są województwa bez ani jednego kilometra odcinkowej kontroli – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
Specjaliści z Yanosika po analizie rozmieszczenia urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości i przejazd na czerwonym świetle wskazali ponadto najczęściej kontrolowane trasy w Polsce (wg systematyki: jedna droga na jedno województwo). Najbardziej trzeba uważać na drodze krajowej nr 92 w woj. lubuskim (fotoradar średnio co 13 km) i woj. wielkopolskim (fotoradar co 17,5 km). Mocno kontrolowaną trasą jest też droga krajowa nr 94 na odcinkach w woj. małopolskim (fotoradar co 13,3 km), podkarpackim (co 17,3 km) i opolskim (co 19,6 km). Wskazano także drogę krajową nr 78 na Śląsku, na której średnio fotoradar spotkamy co 13,5 km.
Szczegółowe dane pokazują załączone poniżej grafiki. To przydatne, ale nie kompletne dane. Warto zdawać sobie sprawę o coraz większej liczbie radiowozów z wideorejestratorami i nie zapominać o tradycyjnych, stacjonarnych kontrolach z tzw. „suszarkami”.