• W całej Polsce trwają budowy nowych dróg, co jednak często powoduje utrudnienia na istniejących drogach krajowych
  • Lato to czas podróży, ale też pełnia sezonu budowlanego, więc tam, gdzie realizowane są inwestycje, pojawiają się spowolnienia ruchu i objazdy
  • Planując wakacyjną podróż, warto spojrzeć na listę utrudnień znajdującą się na stronie GDDKiA

Choć w lipcu i sierpniu Polacy podróżują bardzo dużo, szczególnie nad morze i w góry, to jednak nie znaczy, że w tych miesiącach nagle zaprzestają prac drogowcy. Wręcz przeciwnie: w letnim sezonie budowy i remonty trwają w najlepsze, nierzadko utrudniając życie kierowcom. Niestety, jeśli chcemy mieć nowoczesne drogi szybkiego ruchu, musimy pogodzić się z tym, że przez jakiś czas na niektórych odcinkach będzie trudniej. Poza tym, znając wąskie gardła polskiej sieci dróg, można spróbować zaplanować podróż tak, by je ominąć.

Stale aktualizowane informacje o nawet najdrobniejszych pracach pokazuje na swojej stronie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie lista prowadzonych prac wynosi około 400, ale wśród nich znajdują się też krótkotrwałe działania, jak np. malowanie pasów lub koszenie trawy na poboczach. Na mocno obciążonych drogach krajowych, mogą one jednak spowodować korki. Tyle że zwykle trwają kilka dni, a więc żeby takich niespodzianek uniknąć, trzeba po prostu zajrzeć na stronę GDDKiA. Przygotowaliśmy jednak listę bardziej istotnych utrudnień na drogach krajowych, które najczęściej pojawiają się w związku z budową nowych dróg ekspresowych lub autostrad. Te miejsca lepiej omijać lub wybrać się w podróż w czasie, gdy natężenie ruchu jest najmniejsze.