Wyprzedzanie TIR-ów na autostradach jest tematem mocno poruszającym wszystkich zmotoryzowanych. Jedni chcieliby całkowitego zakazu, inni bronią kierowców dużych pojazdów. Faktem jest jednak to, że ciężarówki często wyprzedzają się na takich odcinkach autostrad, na których obowiązuje dla nich zakaz wyprzedzania. Niestety część z kierowców TIR-ów decyduje się na wyprzedzanie nawet kolumny pojazdów, a to stwarza zagrożenie i powoduje tworzenie się zatorów.

Z tego powodu w ciągu ostatnich dwóch dni listopada na autostradach A2, A4 i A6 inspektorzy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) GITD pilnowali porządku. Funkcjonariusze, w nieoznakowanych radiowozach, typowali do kontroli przede wszystkim pojazdy ciężarowe, których kierujący nie stosowali się właśnie do zakazów wyprzedzania.

Dalsza część tekstu pod podcastem

Efekt pracy inspektorów, to ponad 370 kontroli i 392 mandaty, które w 73 proc. dotyczyły ignorowania zakazu wyprzedzania. Zdarzyły się także mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Nie zapomniano również o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów. W 21 przypadkach trzeba było zatrzymać dowody rejestracyjne, najczęściej za brak aktualnych badań technicznych.