Już w 1974 roku, jako pierwszy z rynku Amerykańskiego wycofał się Citroën, a 26 lat później sprzedaż swoich samochodów zakończył Peugeot. Zapowiedzi powrotu na francuskiego koncernu za Ocean usłyszeliśmy już w zeszłym roku, kiedy to ogłoszono plany wprowadzenia na rynek amerykański marki DS.

Wygląda jednak na to, że wcześniej wróci za Ocean w nieco innym charakterze niż przed laty. PSA wraz z francuską firmą ubezpieczeniową zainwestowało ponad 15 milionów dolarów w nietypową sieć wypożyczalni samochodów. Mowa o jest tu o wypożyczalni peer-to-peer, która zajmuje się pośrednictwem w wypożyczaniu samochodów prywatnych.

Sieć takich wypożyczalni prowadzi firma TravelCar, która działa z powodzeniem na rynku Europejskim od 2012 roku. Firma posiada aktualnie ponad 200 biur w 10 krajach.

Jak to działa? TravelCar zapewnia m.in. darmowy parking w centrach miast, w okolicach dworców kolejowych i lotnisk, a w zamian wypożycza przechowywane auta turystom.

Inwestycja ma być początkiem 5-letniego planu strategicznego, który ma zakończyć się wprowadzeniem ponownie na rynek amerykański aut z logo Citroëna i Peugeot.

W Europie pomysł jest nieco inny

W Europie z kolei koncern PSA uruchamia własną platformę usług transportu indywidualnego w oparciu o aplikację Free2Move. Aplikacja została stworzona z myślą o ułatwianiu użytkownikom dojazdów. Zapewnia scentralizowany dostęp do usług car-sharingu oferowanych przez wielu operatorów w jednej aplikacji, łączącej w sobie kilka typów rozwiązań komunikacyjnych.

Dzięki temu użytkownik na jednym ekranie może zobaczyć wszystkie dostępne pobliskie pojazdy, zarówno samochody jak i skutery czy rowery. Może porównać ceny, lokalizacje i specyfikacje dostępnych w systemie car-sharingu środków transportów (marka, liczba miejsc, typ zasilania), z których może skorzystać natychmiast lub zarezerwować na określony termin.

Aplikacja na smartfony dostępna jest już w kilku miastach w Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wkrótce oferowana będzie również we Francji, Hiszpanii i Holandii. Jest nieodpłatna i można ją pobrać z App Store, Play Store i Windows Phone.