Policjanci z Katowic, działający wspólnie z Nadburzańską Strażą Graniczną, odzyskali części pochodzące ze skradzionych na terenie całej Europy aut. Eksperci wyceniają wartość odzyskanych towarów na milion złotych. Oddziały, złożone z policjantów i strażników granicznych, weszły jednocześnie do kilku wytypowanych w toku śledztwa firm. Chodziło o hale magazynowe w Bielsku-Białej, Bytomiu i Chorzowie oraz na terenie giełdy samochodowej w Gliwicach.

Mundurowi przeszukali także miejsca zamieszkania osób podejrzewanych o paserstwo. Wykorzystali także psa wyszkolonego w wyszukiwaniu narkotyków. Podczas akcji policjanci oraz pogranicznicy z placówki w Hrebennem skontrolowali setki części samochodowych oraz całych aut. Okazało się, że większość elementów pochodziło z pojazdów skradzionych na terenie Polski i innych państw Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze odzyskali m.in.: 25 silników, 107 skrzyń biegów, a także osie pojazdów oraz elementy karoserii. Wartość odzyskanego i zabezpieczonego mienia oszacowano na około milion złotych.

Podczas akcji zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 44 i 45 lat. Sąd Rejonowy w Bytomiu zastosował wobec zatrzymanych mężczyzn trzymiesięczny areszt.