Pierwszy model Land Cruisera - BJ powstał w 1951 roku na zamówieie japońskiej policji. Prototyp zbudowano w zaledwie 5 miesięcy. Trzeba przyznać, że japońscy inżynierowie zachowali się wówczas jak dzisiejsi chińscy konstruktorzy - ściągneli pomysł i projekt z Jeepa produkowanego w czasie II wojny światowej na potrzeby wojska.

Pierwszy Land Cruiser był autem zbudowanym na ramie, miał prostą, solidną budowę, płócienny dach, napęd na 4 koła i był bardzo dzielny w terenie (wjechał na szóstą stację kolejki górskiej na górę Fuji).

Dzielność w terenie i niezawodność Land Cruisera sprawiły, że bardzo szybko stał się pojazdem popularnem, a nawet kultowym. Powstawały kolejne jego wersje - coraz bardziej rozbudowane i luksusowe, ale zawsze z napędem 4x4 i doskonałymi własnościami terenowymi.

Dziś Land Cruisera spotkać można w 178 krajach, sprzedano dotychczas ok. 7 mln egzemplarzy z czego znakomita większość jest eksploatowana.

Autor książki o Land Cruiserze - Alexander Wohlfarth jest wielkim fanem off-roadu, założycielem witryny www.buschtaxi.de i wielkim znawcą Land Cruisera. W bogato ilustrowanej i udokumentowanej ksiażce opisuje wszystkie dotychczasowe modele Land Cruisera, podaje ich odmiany, dane techniczne, wprowadzane modyfikacje.