• Pomysł platformy wynajmu bezpośrednio od właściciela zrodził się w Czechach. Do wyboru jest 300 modeli i przeszło 2,5 tys. samochodów
  • Od 2017 r. z czeskiej platformy korzysta ponad 100 tys. użytkowników i 1,5 tys. właścicieli pojazdów
  • Rekordzista w Polsce udostępnił swoje auto już niemal 40 razy

Ponad 58 tys. zł w ciągu kilku miesięcy - tyle łącznie zarobili do tej pory kierowcy, którzy skorzystali z HoppyGO. To platforma do odpłatnego udostępniania samochodów w ramach rosnącej społeczności. Trudno o bardziej wymowne hasło reklamowe jak "wypożycz auto bezpośrednio od właściciela". Projekt zainicjowano w Czechach już kilka lat temu. W naszym kraju zadebiutował w marcu 2021 r.

Są już pierwsi rekordziści. Jeden z najbardziej aktywnych użytkowników wynajął swoje auto obcym osobom już 36 razy. Największy zarobek na jednym aucie sięgnął zaś już 11 tys. zł. Robin Svaricek, kierujący HoppyGO, wyjaśnia: "Nasz najaktywniejszy właściciel ma na swoim koncie już prawie 40 wynajmów, z kolei największy wygenerowany przez innego wynajmującego swoje auto zarobek to przeszło 11 000 zł. Co ważne, z miesiąca na miesiąc wzrasta średni zarobek właściciela per wynajem, który obecnie wynosi 430 zł. To niemała kwota, zważywszy na to, że w tym samym czasie samochód mógłby po prostu stać na parkingu czy w garażu i zamiast przychodu generować koszty. W końcu nawet jeśli nim nie jeździmy, nadal musimy płacić za ubezpieczenie, przeglądy czy na przykład parking”.

Kim są kierowcy wynajmujący swoje auta? Średni wiek to 34 lata. Niemal połowa właścicieli (43 proc. użytkowników) to osoby w wieku od 30 do 39 lat (kolejną grupą pod względem liczebności stanowią osoby w wieku od 20 do 29 lat). Z analizy platformy wynika, że zwykle są to posiadacze więcej niż jednego pojazdu, a wynajem traktują jako źródło dodatkowego przychodu.

Sprawdzono także, jakie auta cieszą się największym wzięciem. Wbrew pozorom poszukiwane są nie tylko najmłodsze roczniki. Dużą popularnością cieszą się także starsze modele (w platformie można zgłaszać nie starsze niż 15-letnie). Sporym zainteresowaniem wypożyczających cieszą się nie tylko nowe auta, ale również te ok. 10-11 letnie.