W czwartek 12 maja wielkopolska ITD dokonała niecodziennego odkrycia. Podczas kontroli dwóch ciężarówek na drodze krajowej nr 32 w Granowie koło Grodziska Wielkopolskiego inspektorzy stwierdzili, że w przypadku obydwu zatrzymanych przez nich pojazdów dozwolony nacisk osi napędowej został znacznie przekroczony. Jak podaje GITD przekroczenie dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi napędowej na drogę wynosiło odpowiednio 2,2 t i 1 t. Stan techniczny pojazdów również pozostawiał wiele do życzenia.

Kary za gniazdo

W trakcie kontroli stanu technicznego pojazdów okazało się, że rama nadwozia jednej z naczep była tak mocno i długo skorodowana, że... ptaki uwiły w niej gniazdo. Oczywiście niebezpieczeństwo groziło nie tylko im, ale i kierowcy.

Skorodowana rama naczepy ciężarowej i ptasie gniazdo
Skorodowana rama naczepy ciężarowej i ptasie gniazdo

ITD stwierdziła również nadmierne zużycie bieżnika opon i pęknięcia tarcz hamulcowych.

Popękana tarcza hamulcowa przy kole naczepy ciężarowej
Popękana tarcza hamulcowa przy kole naczepy ciężarowej

Inspektorzy zatrzymali dowodów rejestracyjny naczepy, a kierowcom ciężarówek zakazano dalszej jazdy. Wszczęto też dodatkowe postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych na przewoźnika. Osobne postępowanie prowadzone będzie także wobec osoby zarządzającej transportem w firmie, która odpowiada za dopuszczenie do ruchu naczepy w tak złym stanie technicznym.

[SK]