Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już od ponad dwóch tygodni. Straż Graniczna poinformowała w czwartek 10 marca, że od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski uciekło niemal 1,5 mln Ukraińców. Nasze społeczeństwo staje na wysokości zadania i organizuje dla tych osób bezinteresowną pomoc. W ogólnopolskich akcjach przeprowadzanych dla uchodźców z Ukrainy udział biorą też funkcjonariusze ITD.

ITD znosi opłaty e-TOLL dla transportów do Ukrainy

Jak pomagają inspektorzy? Przede wszystkim starają się, aby do zaatakowanej przez Rosję Ukrainy jak najszybciej docierały dostawy z darami. Transport towarów z pomocy humanitarnej z całej Europy odbywa się płynniej dzięki uproszczeniu procedur. Kierowcy ciężarówek wiozących produkty do Ukrainy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na przewóz rzeczy w międzynarodowym transporcie przez Polskę.

Wystarczy jedynie, że Ambasada Ukrainy w Polsce zgłosi taki transport do Ministerstwa Infrastruktury. Co więcej, zgłoszeni przewoźnicy realizujący przejazdy z darami z pomocy humanitarnej są zwalniani z opłat na płatnych odcinkach dróg – nie muszą zatem rejestrować się w systemie e-TOLL. Specjalnie powołany do tego zespół w GITD (Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego) przez całą dobę aktualizuje listę transportów zwolnionych z elektronicznej opłaty za przejazd.

Polscy funkcjonariusze wspierają Ukraińców

Drugi filar pomocy to wsparcie ukraińskich kierowców, którzy nie muszą stresować się kontrolami w Polsce. Ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na ukraińsko-polskich przejściach granicznych inspektorzy przymykają oko na dozwolony czas pracy kierowców zawodowych przewożących uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Po wybuchu wojny funkcjonariusze ITD wydawali zaś dodatkowe zezwolenia kierowcom ciężarówek, którzy nie planowali wcześniej przejeżdżać przez Polskę.

Sprawdź: Jest coraz gorzej. Tak wygląda sytuacja na granicy z Ukrainą. Jak pomóc?

Ale to nie wszystko, bo pracownicy GITD organizują też zbiórki i transport darów dla uchodźców, a nawet osób odpierających ataki Rosji w samej Ukrainie. Tylko do 8 marca GITD w ramach akcji #PomagamUkrainie zebrał niemal 350 kg produktów, takich jak artykuły higieniczne, środki opatrunkowe, koce czy ręczniki.

Pracownicy biorą również udział w wielu innych akcjach, np. bydgoski oddział przekazał dary ukraińskim strażakom, a funkcjonariusze z Łodzi pomagali w przewożeniu osób z Ukrainy, kierując je do odpowiednich autobusów i pilotując ich przejazd. Do tego inspektorzy z całej Polski organizują miejsca pobytu dla uchodźców i udostępniają swoje powierzchnie magazynowe, w których gromadzone są artykuły ze zbiórek.