Niewłaściwe zabezpieczenie ładunku nie było jedyną stwierdzoną nieprawidłowością w czasie kontroli przeprowadzonej 9 czerwca na autostradzie A2 w Żdzarach koło Konina. To tam patrol ITD zatrzymał zestaw należący do litewskiej firmy, który transportował 11 ton papieru w belach z Niemiec na Litwę. Po otwarciu drzwi od ładowani naczepy okazało się, że kierowca nie zabezpieczył ładunku przed zmianą położenia w trakcie jazdy. Kierowca dysponował pasami mocującymi oraz belkami naburtowymi (tzw. poprzeczkami), ale ich nie zastosował do zabezpieczenia ładunku. Ponadto specjalne maty antypoślizgowe zostały niewłaściwie ułożone pod paletami i nie spełniały swojego zadania.

papier na naczepie Foto: ITD
papier na naczepie

ITD: tłumaczenie się kierowcy TIR-a nie pomogło

Inspektorzy ITD usłyszeli od kierowcy, że spieszył się na doładunek w Polsce, oraz że miał właściwie zabezpieczyć już całość ładunku przed wyruszeniem w trasę dalszą trasę w kierunku Litwy. Oprócz problemów z ładunkiem kontrola czasu pracy również wykazała nieprawidłowości. Okazało się, że mężczyzna skrócił wymagany okres odpoczynku dziennego.

Kierowcy zezwolono na dalszą jazdę, dopiero gdy prawidłowo zabezpieczył ładunek w naczepie i wpłacił kaucję na poczet kary pieniężnej. Inspektorzy ukarali kierowcę mandatami karnymi oraz wszczęli postępowanie administracyjne wobec przewoźnika.