Kontrola miała miejsce 7 czerwca 2022 r. na autostradzie A1 koło Torunia. Inspektorzy z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli zestaw należący do polskiej firmy transportowej. Ciężarówka przewoziła odpady. Stan techniczny naczepy pozostawiał sporo do życzenia, więc na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Kontrola odpadów ITD Foto: ITD
Kontrola odpadów ITD

Inspektorzy ITD stwierdzili, że naczepa nie ma ważnego badania technicznego od ponad trzech miesięcy, a niektóre elementy układu hamulcowego są w bardzo złym stanie. Przy niektórych kołach znajdowały się pęknięte tarcze hamulcowe oraz całkowicie zużyte Klocki hamulcowe (jeden z klocków wypadł z zacisku hamulcowego).

Dokumenty wskazywały, że TIR wiózł zły rodzaj odpadów

W trakcie kontroli dokumentów przewozowych oraz ładowni naczepy funkcjonariusze stwierdzili, że przewożone odpady są zupełnie inne od tych w dokumentacji. Zgodnie z kartą przekazania odpadów, w ładowni powinna być mieszanina betonu, gruzu ceglanego i materiałów ceramicznych (kod odpadu 17 01 06). Tymczasem na naczepie znajdowały się śmieci z mechanicznej obróbki odpadów (odpady z grupy 19 12), co potwierdzili wezwani na miejsce kontroli pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska. To bardzo niebezpiecznie, ponieważ w razie wypadku służby mogłyby zastosować nieodpowiednie środki, np. pożarnicze.

Kontrola odpadów ITD Foto: ITD
Kontrola odpadów ITD

Za tego typu nieprawidłowości osoby odpowiedzialne mogą zostać obciążone wysokimi karami pieniężnymi. Grożą one zarówno przedsiębiorcy, jak i osobie zarządzającej operacjami transportowymi w firmie. Zostały już wszczęte postępowania administracyjne. Inspektorzy zatrzymali również dowód rejestracyjny niesprawnej technicznie naczepy i wydali kierowcy zakaz jej dalszej jazdy do momentu naprawy usterek.