Przez cały maj w ewidencji przybyło pond 170 tys. pojazdów - głównie aut osobowych (ponad 61 proc.). Nadal najpopularniejszymi w skali kraju markami są: Volkswagen (prawie 11 tys. zarejestrowanych pojazdów), Ford (blisko 9 tys. aut) oraz Toyota (8,8 tys.).

Na dalszych miejscach znalazły się: Opel, Audi oraz BMW. Taki rozkład nie oznacza, że wszędzie prym wiedzie Volkswagen. W woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim i podkarpackim pierwsze miejsce zajął Opel. W lubelskim i świętokrzyskim – Audi (Volkswagen wypadł poza pierwszą trójkę). W małopolskim i śląskim – Ford, w mazowieckim i podlaskim – Toyota.

Prawdziwe perełki

W maju zarejestrowano 14 bankowozów, czyli pojazdów służących do przewozu pieniędzy i innych kosztowności. Do tego cztery pojazdy oznaczone jako te o przeznaczeniu „do przewozu wartości”. Ponadto do bazy dołączyło 41 pojazdów służących do przewozu koni, trzy do przewozu szybowców, cztery ruchome reklamy i cztery samochody do nauki jazdy. A także… platforma startowa samolotów bezzałogowych!

Jednocześnie powiększyła się liczba tzw. pojazdów zabytkowych. Najstarsze zarejestrowane samochody osobowe to Citroen AC4 oraz Chrysler 75. Oba z 1928 r. W tym samym czasie powstał zarejestrowany w maju motocykl – Indian Scout 101. Pierwszy motocykl tej marki powstał już w 1901 roku, jednak jego legenda do dziś jest żywa i sporo jednośladów tej marki można spotkać na zlotach kolekcjonerów.

CEPIK - co to jest?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to państwowy, dostępny on-line rejestr danych o zarejestrowanych w Polsce samochodach, stanie technicznym, właścicielach oraz o osobach posiadających prawo jazdy. Ewidencja ta prowadzona jest w systemie teleinformatycznym.