S3 (Szczecin – Legnica)

Przed wakacjami zostanie oddana do użytku dwujezdniowa, ekspresowa obwodnica Gorzowa Wielkopolskiego (11,66 km). Nieco później, ale jeszcze w 2017 roku, pojedziemy zmodernizowanym odcinkiem z Sulechowa do Zielonej Góry (13,39 km).

S5 (Wrocław – Ostróda)

Obecnie najwięcej dzieje się na odcinku S5 między Wrocławiem a Poznaniem. Pod koniec tego roku oddane do ruchu mają być fragmenty tej drogi na północ od Wrocławia do miejscowości Korzeńsko. W sumie – prawie 50 km. Kolejne 16 km zyskamy na południe od Poznania: od autostrady A2. Niewykluczone, że zostanie też otwarty liczący 18 km odcinek drogi S5 na północ od Gniezna.

S7 (Chyżne – Gdańsk)

Dobra wiadomość dla osób wybierających się nad morze. Możliwe, że między Warszawą a Gdańskiem jeszcze przed wakacjami zyskami kolejne kilka minut. Ukończone mają być fragmenty S7 w okolicach Ostródy oraz Nidzicy. W sumie to około 60 km nowej drogi ekspresowej. Poprawi się też dojazd z Warszawy do Krakowa. Możliwe, że już w lipcu pojedziemy odcinkiem z Radomia do granicy województwa mazowieckiego (22 km). Na obwodnicę Radomia musimy jednak poczekać kolejny rok. Za to jeszcze w 2017 roku zostaną ukończony odcinek S7 z Chęcin (na południe od Kielc) aż do granicy województwa świętokrzyskiego (około 40 km).

S8 (Białystok – Wrocław)

Możliwe, że przed wakacjami zostanie otwarty bardzo ważny dla wakacyjnych wyjazdów z Warszawy odcinek omijający wiecznie zakorkowane Marki. To w sumie nieco ponad 15 km z Marek do Radzymina. W tym roku zostaną też ukończone dwa inne odcinki na trasie z Warszawy do Białegostoku: od granicy województwa mazowieckiego do Zambrowa oraz z Mężenina do Jeżewa. W sumie to niespełna 30 km.

S11 (Katowice - Koszalin)

Na tej właściwie nieistniejącej trasie zyskamy dwie nowe obwodnice o statusie drogi ekspresowej: Ostrowa Wielkopolskiego (12,8 km) oraz Jarocina (13,11 km).

S19 (Rzeszów – Białystok)

Ta droga również istnieje przede wszystkim na papierze, ale w najbliższych latach ma to się zmienić. Na razie zyskamy niewielkie odcinki S11 biegnące od autostrady A4. Pierwszy ze Stobiernej do Sokoła Małopolskiego o(12,5 km), drugi zaś stanowi zachodnią obwodnicę Rzeszowa (6,31 km).

S51 (Olsztynek – Olsztyn)

Już niedługo, na pewno w pierwszej połowie 2017 roku, Olsztyn uzyska dobry dostęp do szybko powstającej drogi S7. Fragment drogi S51 liczący 13,35 km jest już na ukończeniu (Olsztyn Południe – Olsztynek).

Nowe obwodnice

W tym roku mają być też oddane do użytku obwodnice Inowrocławia (18,09 km), Wielunia (13,24 km), Nysy (16,5 km), Kościerzyny (7,65 km) oraz część obwodnicy Skawiny (2,2 km). Nie będą to jednak drogi ekspresowe.