Jedną z najważniejszych dróg ekspresowych w naszym kraju jest ta o oznaczeniu S7 biegnąca z Trójmiasta aż do granicy ze Słowacją. Dzięki niej miliony mieszkańców Polski mogą się dostać nad morze albo w góry, a jednym z jej najdłużej wyczekiwanych fragmentów jest słynna zakopianka. Dobra wiadomość jest taka, że trwa już jej rozbudowa, a konkretnie – drążenie tunelu o długości przeszło 2 km pod górą Mały Luboń między Naprawą a Skomielną Białą. Gdy odcinek ten powstanie – czas dojazdu do Zakopanego zdecydowanie się skróci. Budowa trwa zresztą na całej długości S7 od Lubnia do Rabki-Zdroju, a dobra wiadomość jest taka, że w tym roku wykonawcy nie korzystali z możliwości przerwania prac na czas zimy.

Inne obecnie prowadzone inwestycje to połączenie Szczecina z Legnicą, czyli trasa S3 oraz Wrocławia z Poznaniem (S5), Trójmiasta z Krakowem (S7). Białegostoku z Warszawą (S8) i w końcu Warszawy z Lublinem (S17). Poniżej przedstawiamy informacje o poszczególnych drogach.

S3 (droga północ – południe, czyli Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski)

Jeszcze w tym roku zostaną oddane drugie nitki S3 w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego oraz na trasie z Sulechowa do Zielonej Góry. Powstają też kolejne odcinki łączące się z autostradą A4 i miejscowością Bolków. Na samej autostradzie A4 powstaną nowe wjazdy i zjazdy, czyli węzeł Legnica Południe. Całe połączenie Bolków – Szczecin ma być gotowe jeszcze przed końcem 2018 r., a wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na brakujący odcinek do południowej granicy. Północne fragmenty drogi, do Świnoujścia, również znajdują się w fazie przygotowania do przetargu.

S6 (na zachód od Koszalina)

Przed końcem 2019 r. ma być oddane do ruchu połączenie Goleniów – Koszalin. Roboty budowlane już trwają na wszystkich odcinkach tej trasy. W sumie to aż 120 km, na których powstanie 11 węzłów drogowych. Za to wcześniej, bo już w 2018 r. zostanie ukończona 20-kilometrowa obwodnica Koszalina i Sianowa.

S5 (Poznań – Grudziądz, czyli autostrada A1)

Kolejne fragmenty tej trasy będą kończone w latach 2017 – 2019. Najwcześniej – odcinek w okolicach Poznania, łączący drogę S5 z autostradą A2. Można też oczekiwać, że w okolicach 2019 r. zostaną ukończone fragmenty drogi S5 od Poznania aż do węzła z autostradą A1, co mieszkańcom południowo-zachodniej Polski zdecydowanie ułatwi dojazd nad Bałtyk oraz do Warmii i Mazur. W tym roku będzie oddana do użytkowania obwodnica Gniezna (w ramach trasy S5), Pozostałe 130 km ma być gotowe w 2019 r.

S7 (Białystok – południowa granica Polski)

Kolejne odcinki tej ważnej drogi właśnie powstają. Dobra wiadomość jest taka, że w niemal 90 proc. gotowy jest odcinek od Jędrzejowa do granicy z woj. Świętokrzyskim, Dzięki niemu ominiemy liczne małe miejscowości, przez które zdecydowanie wydłuża się czas podróży. Zakończenie prac zaplanowano na III kwartał tego roku. W budowie są też odcinki Chęciny – Jędrzejów (na południe od Kielc), a także na południe od Radomia do granicy z woj. świętokrzyskim. Ten ostatni zostanie oddany do użytku już w II kwartale tego roku. Niestety, aż do końca 2018 r. musimy poczekać na ukończenie obwodnicy Radomia, która przyspieszy podróż z Warszawy na południe o dobre kilkanaście minut (czasem o wiele więcej, gdy w Radomiu tworzą się korki).

S7 (Białystok – południowa granica Polski)

Prace trwają też na odcinkach warmińsko-mazurskich S7. Całość drogi S7 w tym województwie ma być ukończona jeszcze w tym roku. W woj. pomorskim trwają prace przy budowie fragmentów S7 Koszwały – Nowy Dwór Gdański – Elbląg. Będą one ukończone w 2018 roku. Wówczas, ruszając z Trójmiasta dojedziemy drogą ekspresową aż do granicy woj. mazowieckiego (miejscowość Napierki).

S8 (Wrocław – Białystok)

Dobre wiadomości dla Warszawiaków są takie, że rozbudowa drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej już trwa (odcinek Radziejów – Paszków). Inwestycja ta ma być zakończona w lipcu 2019 roku. Równie ważny odcinek S8, czyli obwodnica podwarszawskiej miejscowości Marki, zostanie oddany do ruchu już w drugiej połowie tego roku. Trwa też przebudowa DK 8 do parametrów trasy ekspresowej od Wyszkowa w stronę Białegostoku. Fragmenty tej drogi w woj. mazowieckim mają być gotowe w połowie 2018 roku, a w woj. podlaskim – w jesienią 2017 roku.

S2 (Południowa Obwodnica Warszawy)

Rozpoczynają się prace budowlane na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska. To w sumie 18,5 km, w tym 2 km tunelu biegnącego przed Ursynów oraz most na Wiśle. Ze względu na wysoki poziom trudności tej budowy, jej zakończenie zaplanowano dopiero na sierpień 2020 roku.

S17 (Warszawa – Lublin)

Jednym z ważnych fragmentu tej trasy jest połączenie z mostem na Wiśle w Puławach, które ma być oddane do ruchu w kwietniu 2018 roku. Inny fragment tej drogi, od węzła Skrudki do węzła Kurów Zachód, ma być gotowy w połowie 2019 r. – trwa już tam wycinka drzew i porządkowanie terenu.