To ważne, żeby wzmocnić apele jeszcze przed sylwestrem, aby jak najmniej osób witających nowy rok wsiadło pod wpływem alkoholu za kierownicę. Celem akcji "Myśl trzeźwo" jest uświadamianie skutków jazdy w stanie nietrzeźwości i wynikającej z tego odpowiedzialności, przypomina także kierowcom o możliwości bezpłatnego sprawdzenia swojej trzeźwości w pobliskiej jednostce policji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Działania będą prowadzone przez ponad dwa tygodnie — od 30 grudnia 2023 r. do połowy stycznia 2024. Termin nie jest przypadkowy, ponieważ po imprezach sylwestrowych rozpoczyna się karnawał, który sprzyja spotkaniom towarzyskim powiązanym z wykorzystaniem alkoholu. Policyjna akcja prowadzona jest we współpracy z popularną aplikacją Yanosik oraz Screen Network (operator ekranów LED).

– informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak wynika z policyjnego raportu podsumowującego bezpieczeństwo ruchu drogowego w 2022 r., w ubiegłym roku wszyscy uczestnicy ruchu będący się pod wpływem alkoholu spowodowali 1729 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 220 osób, a 1964 zostały ranne.

Najliczniejszą grupę stanowią kierujący pojazdami — z ich winy w 2022 r. doszło do 1415 wypadków, w których odnotowano 172 ofiary śmiertelne oraz 1690 rannych osób. Pomimo spadku względem 2021 r. (o 187 wypadków) to nadal przerażające liczby.

– dodaje nadkom. Opas.

Kierowanie autem pod wpływem alkoholu — jakie są kary?

Tutaj należy rozróżnić kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu od kierowania w stanie nietrzeźwości. Pierwsza sytuacja — gdy stężenie alkoholu we krwi to 0,2-0,5 promila (włącznie) — jest wykroczeniem. Kierowca pojazdu mechanicznego podlega ukaraniu grzywną nie niższą niż 2500 zł, ewentualnie karze aresztu. Ponadto obligatoryjnie traci prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Przestępstwo popełnia kierowca, który prowadzi samochód, mając we krwi stężenie alkoholu wykraczające poza poziom 0,5 promila. Po zaostrzeniu Kodeksu karnego w październiku 2023 r. za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat więzienia.

Natomiast maksymalna kara dla kierowcy, który spowodował śmiertelny wypadek, kierując w stanie nietrzeźwości, to aż 20 lat więzienia.

Jeśli skazany mimo zakazu prowadzenia pojazdów, znów kieruje pojazdem mechanicznym, znajdując się w stanie nietrzeźwości, sąd orzeknie wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Kierujący w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z konsekwencjami finansowymi, ponieważ sąd obligatoryjnie orzeka także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci co roku zatrzymują większą liczbę kierujących po spożyciu alkoholu w okolicach sylwestra i na początku nowego roku. Np. 1 stycznia 2023 r. zatrzymano 379 kierowców pod wpływem alkoholu, a 2 stycznia ta liczba wzrosła do 410 kierujących.

Policyjna akcja "Myśl trzeźwo" Foto: Yanosik;
Policyjna akcja "Myśl trzeźwo"

Źródła: Yanosik, policja, materiały własne.