Opisywana sytuacja miała miejsce na drodze wojewódzkiej nr 309 w kierunku Rydzyny. Nieoznakowany patrol policji z Leszna zauważył rozpędzonego Volkswagena Passata. Funkcjonariusze ruszyli za samochodem i dokonali pomiaru jego prędkości, który okazał się niebezpiecznie wysoki. Kierowca przy ograniczeniu do 70 km/h jechał aż 151 km/h! Prędkość ta była szczególnie niebezpieczna z uwagi na śliską nawierzchnię, mokrą po wcześniejszych opadach deszczu. Co więcej, posiadacz Passata mimo zakazu kilkakrotnie wyprzedzał inne pojazdy.

Mandat na kwotę 3500 zł i 30 punktów karnych

Zatrzymanym kierowcą okazał się 27-letni mieszkaniec powiatu górowskiego. Według nowego taryfikatora za swoje wykroczenia zebrał 30 punktów karnych i 3500 zł kary. Mężczyzna odmówił jednak przyjęcia mandatu, przez co sprawa trafi do sądu. Z uwagi na przekroczony limit liczby punktów karnych zostanie odebrane mu prawo jazdy.

Zgodnie z nowym taryfikatorem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h grzywna wymierzana jest w wysokości 2500 zł, a za niedozwolone wyprzedzanie w wysokości 1000 zł. Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat od otrzymania mandatu popełni te same wykroczenia, wtedy kwota się podwoi.