Olej to jeden z najważniejszych elementów silnika. Bez niego daleko nie zajedziemy, a jego słaba jakość może spowodować dużo szybsze zużycie jednostki napędowej. Z tego powodu inżynierowie stosują w samochodach systemy, które przypominają kierowcy o tym, że potrzebna jest wymiana oleju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Samochód przypomni o wymianie oleju

Kiedyś komputer miał po prostu zaprogramowane, co ile kilometrów należy zrobić przegląd i wymienić olej. Po przejechaniu określonego przebiegu auto informowało, że należy pojechać do serwisu, bez różnicy, czy olej był w międzyczasie wymieniany, czy nie.

Nowoczesne samochody działają nieco inaczej. Ich czujniki na bieżąco badają stan oleju, monitorując takie parametry jak: obciążenie silnika, temperaturę oleju, temperaturę silnika, średnią prędkość pojazdu czy warunki otoczenia. Te informacje są wykorzystywane do obliczenia żywotności oleju silnikowego.

Kiedy środek smarujący przestaje spełniać parametry wymagane przez komputer, auto wyświetla na desce rozdzielczej komunikat, że należy udać się do serwisu na wymianę oleju. Czy to oznacza, że auta nie można już użytkować?

Czy mogę dalej jeździć?

Spokojnie, nie musisz od razu dzwonić po lawetę i przestać używać auta. To informacja, do kierowcy, że wymiana jest potrzebna, dlatego najlepiej umówić się w warsztacie na dogodny bliski termin i wymienić olej. Oczywiście, po wyświetleniu takiego komunikatu nie polecamy wyjeżdżać w trasy liczące 2000 km. Lepiej przed taką podróżą wymienić olej. Jednak w sytuacji, gdy używamy auta na co dzień i pokonujemy kilkanaście kilometrów, nie ma powodu do obaw.

To nie jest informacja o braku oleju

Informacji tej nie można mylić z kontrolką informującą o niskim ciśnieniu oleju, która wyświetla się, gdy w silniku nie ma oleju, jest go za mało lub pompa oleju nie pracuje (ewentualnie czujnik ciśnienia oleju jest zepsuty). W tej sytuacji rzeczywiście lepiej, jak najszybciej wyłączyć silnik i wysłać auto do mechanika.

Widząc więc taką informację "Konieczna wymiana oleju silnika", nie musimy obawiać się, że silnik od razu ulegnie awarii. Należy po prostu wziąć pod uwagę, że czas umówić się z mechanikiem i ustalić termin wymiany oleju i filtrów.