Kontrole taksówek, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim miały na celu sprawdzenie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z takich usług. Na celowniku funkcjonariuszy znalazły się pojazdy i kierowcy świadczący usługi za pośrednictwem popularnych aplikacji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Kontrola trzeźwości i uprawnień

Podczas działań sprawdzano, m.in. trzeźwość kierowców i ich uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku cudzoziemców weryfikowano dodatkowo legalność ich pobytu i zatrudnienia na terenie Polski. Kontrolujący sprawdzali również stan techniczny pojazdów oraz ich obowiązkowe wyposażenie, a także licencje uprawniające do wykonywania przewozu osób.

Kontrole taksówek Foto: WITD
Kontrole taksówek

W ciągu kilku godzin skontrolowano prawie 50 pojazdów i kierowców świadczących usługi przewozu osób. Zatrzymano 8 dowodów rejestracyjnych. Kontrolujący mieli zastrzeżenia głównie do opon, świateł z napisem "TAXI" i wyposażenia taksówek.

Brak stosownych dokumentów

Dwie taksówki nie miały aktualnych badań technicznych, a jedna nie miała aktualnego ubezpieczenia OC i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o instalacji gazowej LPG. Kontrolujący wystawili kierowcom taksówek 30 mandatów.

Kontrole taksówek Foto: WITD
Kontrole taksówek

Podczas działań ujawniono również 5 naruszeń, za które odpowiedzialność finansowa grozi przedsiębiorcom wykonującym przewozy drogowe. Trzech kierowców nie miało przy sobie wymaganego wypisu z licencji, a dwie taksówki nie posiadały ważnych badań technicznych.

W powyższych przypadkach zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przedsiębiorców taksówkowych.