• Utrzymano dotychczasowe ograniczenia dla cudzoziemców. Nie dotyczą one m.in. kierujących ciężarówkami i innymi pojazdami przeznaczonymi do transportu towarów
  • Aby utrzymać płynność dostaw, zachowano zwolnienie kierowców zawodowych z obowiązku kontroli i 14-dniowej kwarantanny
  • Od piątku 27 marca zmieniają się wymogi dotyczące osób, które pracują po drugiej stronie granicy (obywatele Polski oraz mieszkańcy kraju sąsiedniego)

Do 13 kwietnia wydłużono tymczasowo przywrócone kontrole na wszystkich granicach Polski. Dla kierowców oznacza to, że mogą wjechać do Polski tylko przez wyznaczone przejścia graniczne. Utrzymano także dotychczasowe ograniczenia dla cudzoziemców. Nie dotyczą one jednak m.in. cudzoziemców kierujących ciężarówkami i innymi pojazdami przeznaczonymi do transportu towarów. Szczegółową listę wyjątków, jakie przewidziano dla obywateli innych państw, można znaleźć na stronie internetowej Straży Granicznej.

Aby utrzymać płynność dostaw, zachowano zwolnienie kierowców zawodowych z obowiązku kontroli i 14 dniowej kwarantanny. Zwolnienie dotyczy kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów (w myśl przepisów o transporcie drogowym) i przekraczających granicę z Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją. Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają także kierowcy wracający z zagranicy innymi pojazdami by odbyć w kraju odpoczynek (lub po odebraniu odpoczynku za granicą).

Od piątku 27 marca zmieniają się wymogi dotyczące osób, które pracują po drugiej stronie granicy (obywatele Polski oraz mieszkańcy kraju sąsiedniego). Cofnięto zwolnienie z kwarantanny, co oznacza, że osoby przekraczające granice podlegają obowiązkowemu 14-dniowemu odosobnieniu.

Poniżej lista drogowych przejść granicznych (nie uwzględniliśmy miejsc dla ruchu pieszego).

Granica z Białorusią: przejścia w Kuźnicy, Bobrownikach oraz w Terespolu.

Granica z Czechami: Cieszyn-Chotebuz, Głuchołazy, Gołkowice, Gorzyczki, Jakuszyce, Kudowa Słone, Lubawka, Nowe Chałupki, Trzebina.

Granica z Litwą: Budzisko oraz Ogrodniki.

Granica z Niemcami: Gubin, Jędrzychowice, Kołbaskowo, Kostrzyn nad Odrą, Krajnik Dolny, Olszyna, Słubice, Świecko, Świnoujście-Garz, Zgorzelec.

Granica z Rosją: Bezledy i Grzechotki.

Granica ze Słowacją: Barwinek i Chyżne.

Granica z Ukrainą: przejścia w Dorohusku, Hrebennem oraz w Korczowej.