Auto Świat Wiadomości Aktualności Pandemia nie przeszkadzała złodziejom samochodów. Co czwarte skradzione auto z Warszawy

Pandemia nie przeszkadzała złodziejom samochodów. Co czwarte skradzione auto z Warszawy

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk

Samar sprawdził tym razem, które auta najcześciej kradziono w 2020 r. Raport oparto na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i liczbie wyrejestrowanych aut, a nie policyjnych statystykach. Okazuje się, że co czwarte auto ze wszystkich skradzionych znikało z ulic Warszawy, a ulubionym modelem wśród złodziei było Audi A4.

Zbudowanie sprzętu do kradzieży auta kosztuje nie więcej niż kilkaset zł
Auto Bild
Zbudowanie sprzętu do kradzieży auta kosztuje nie więcej niż kilkaset zł

W zeszłym roku z polskich ulic bezpowrotnie zniknęło 6 910 aut osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. Oznacza to, że pandemia nie obniżyła aktywności złodziej samochodowych, ponieważ w stosunku do 2019 r. zanotowano zaledwie 1-procentowy spadek (6 978 szt), a w 2018 kradzieży było mniej niż w 2020 r. (6 844 szt). Dane pochodzą z baz CEP i dotyczą aut, które zostały wyrejestrowane w wyniku kradzieży.

Patrząc na dane historyczne, to poziom bardzo niski. Dla porównania podczas rekordowego roku 1999 z ulic zniknęły aż 71 543 auta. Jednak od tamtego czasu liczba kradzieży systematycznie spadała - w 2005 r. skradziono już tylko 45 292 auta.

Tu jednak trzeba zaznaczyć, że liczba aut wyrejestrowanych z powodu kradzieży nie do końca pokrywa się z tym, co widnieje w policyjnych bazach aut skradzionych – w tych drugich znajduje się więcej aut niż w bazach CEP. Wynika to z tego, że w policyjnych kartotekach auto uznaje się za skradzione w momencie zgłoszenia zaginięcia, natomiast do baz CEPiK-u trafia ono dopiero, gdy zostaje wyrejestrowane w następstwie kradzieży, a to z kolei często następuje po kilku miesiącach.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Które marki i modele kradną najczęściej?

Najczęściej kradzione są samochody japońskie i niemieckie. Choć w ujęciu statystycznym najwięcej z ulic zniknęło Toyot, to wśród modeli, które cieszą się największym wzięciem wśród złodziei samochodowych, pierwsze trzy miejsca zajmują auta niemieckich producentów. Liderem tej niechlubnej listy jest Audi A4, które jednocześnie było też najczęściej sprowadzanym samochodem używanym w 2020 r. Drugie miejsce należało natomiast do BMW serii 5, a trzecie - do Audi A6. Jak widać królują marki premium.

– Dlaczego złodzieje interesują się autami z wyższej półki? Bo na podzespołach z nich pochodzących – a samochody zwykle rozbierane są na części pierwsze – mogą najwięcej zarobić. Popyt jest wysoki, więc łatwo jest upłynnić elementy w zaprzyjaźnionych warsztatach czy serwisach internetowych. Ryzyko wpadki jest natomiast podobne jak w przypadku mniej prestiżowych, tańszych modeli. W efekcie przestępcom bardziej kalkuje się kraść droższe samochody – wyjaśnia Mirosław Marianowski, Security Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Najczęściej kradzione auta w 2020 r. (wg danych z CEP)

MiejsceModelLiczba skradzionych aut w 2020 roku
1Audi A4214 szt.
2BMW serii 5175 szt.
3Audi A6159 szt.
4Toyota Auris148 szt.
5Toyota Yaris142 szt.
6Toyota RAV4140 szt.
7Fiat Ducato137 szt.
8Honda Civic130 szt.
9Renault Master128 szt.
10BMW serii 3124 szt.

Kradzieże aut w 2020 r. – gdzie jest zagłębie złodziei?

Warto dodać, że złodzieje wybierali głównie auta młode, zwykle trzy-pięcioletnie. Najpopularniejszym rocznikiem był 2017. Co ciekawe najpopularniejszym modelem w tym roczniku... Nissan X-Trail (42 szt.), który nie załapał się nawet do pierwszej dziesiątki klasyfikacji ogólnej.

Jeśli chodzi o zestawienie województw, to zdecydowanie wygrywa Mazowsze, co akurat nie jest zaskoczeniem – 2 699 skradzionych aut i blisko 40-procentowy udział w krajowych kradzieżach.

Przeczytaj też:

Oczywiście na wynik ten wpłynęła w znacznym stopniu stolica. W samej tylko Warszawie skradziono aż 1 801 aut, co stanowi ponad 26 proc. wszystkich kradzieży. Co ciekawe, to wynik większy niż w 11 województwach z najmniejszą liczbą kradzieży.

Z drugiej strony najspokojniej mogą spać mieszkańcy województw: opolskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego, gdzie statystycznie kradzieży było najmniej (nie przekroczyła 70 sztuk w całym roku).

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków