Kombinacja liter "KR", do których przywykliśmy w przypadku Krakowa, już się kończy. Urząd miasta informuje, że w jednym z sześciu wydziałów Ewidencji Pojazdów i Kierowców wydawane są już nowe tablice "KK". W pozostałych pięciu pozostało jeszcze zaledwie 13 tys. starych tablic. W sumie od maja 2000 r. wydano ponad 2 mln tablic rejestracyjnych z obecnie wyczerpującym się wyróżnikiem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nowe tablice "KK" wydawane są w ramach pierwszego zasobu w układzie "KK pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999”. Według miejskich urzędników nowy zasób, obejmujący ponad 1,1 mln numerów, powinien wystarczyć nawet na ponad 20 lat. Nie kryją jednak, że trudno precyzyjniej oszacować okres dostępności tablic "KK", gdyż zgodnie z nowymi przepisami nabywcy aut nie mają obowiązku wymiany tablic na nowe (można zostawić dotychczasowe).

Sam wyróżnik "KK" stosowany jest w Krakowie już od kilku lat. Jako pierwsze otrzymały je motocykle i motorowery. Teraz obejmie wszystkie rejestrowane rodzaje pojazdów.

Wyczerpywanie zasobów tablic dotyczy nie tylko Krakowa. Zmiany obejmują także takie miasta jak m.in. Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Niebawem dołączy do nich Łódź, która obecnie stosuje tablice z ostatniego dostępnego zasobu.